Foto: Reuters
Foto: Reuters

Letošnjo parado je zaznamovala solidarnost s prizadetimi v vojni v Ukrajini. Parada, ki jo je s tribune na trgu Concorde spremljal tudi predsednik Emmanuel Macron, se je namreč začela z mimohodom zastav devetih povabljenih tujih držav, večinoma sosed Rusije ali Ukrajine, in sicer Estonije, Latvije, Litve, Poljske, Češke, Slovaške, Madžarske, Romunije in Bolgarije.

Sledili so predstavniki enot, ki jih je Francija napotila v vzhodno Evropo za okrepitev vzhodnega krila zavezništva Nato ob ruski agresiji na Ukrajino. V zračnem delu parade so poleg francoskih sodelovala tudi letala iz več evropskih zaveznic.

Francoski predsednik bo imel popoldne prvi televizijski intervju v drugem mandatu. Macron je aprila zmagal v drugem krogu predsedniških volitev, junija pa je njegova stranka doživela poraz na parlamentarnih volitvah, saj je izgubila absolutno večino v nacionalni skupščini.

Francozi 14. julija praznujejo državni praznik. 14. julija 1789 je množica Parižanov napadla ječo in trdnjavo Bastiljo, s čimer se je začela francoska meščanska revolucija.

Francija v primežu vročinskega vala

Letošnje praznovanje poteka tudi v znamenju vročinskega vala, ki je zajel del države. Temperature v delih države bi lahko v prihodnjih dneh presegle 40 stopinj Celzija.

Zaradi tega so v nekaterih krajih, recimo v Nimesu, odpovedali tradicionalne večerne ognjemete, saj zaradi suše in vročine obstaja velika nevarnost požarov.

Dva gozdna požara na jugozahodu Francije sta od torka uničila 3700 hektarjev borovcev, zaradi česar se je moralo evakuirati na tisoče tabornikov. Tudi v notranjosti države so v okolici vasi Guillos evakuirali 500 ljudi, saj je njihove domove ogrožal napredujoči požar.

V Nici se spominjajo napada pred šestimi leti

V Nici praznik mineva tudi v znamenju spomina na teroristični napad pred šestimi leti, ko je skrajnež s tovornjakom zapeljal v praznujočo množico, pri čemer je bilo ubitih 86 ljudi. Odgovornost za napad je prevzela skrajna sunitska skupina Islamska država.