"V indijsko-tihomorski regiji in še posebej v Oceaniji prihaja do novega imperializma in logike moči, ki ogrožata suverenost več manjših držav, ki so pogosto najranljivejše," je dejal. Do njegovih izjav je prišlo, potem ko je ameriški obrambni minister Lloyd Austin med obiskom Papue Nove Gvineje dejal, da v skladu z novim obrambnim sporazumom Washington tam ne išče trajne baze.
Macron želi z obiskom poudariti pomen Francije v regiji, v kateri Kitajska in ZDA tekmujeta za vojaški, gospodarski in diplomatski vpliv, poroča Guardian. "Naša indijsko-tihomorska strategija je predvsem, da skozi partnerstvo branimo neodvisnost in suverenost majhnih držav v regiji, ki so pripravljene sodelovati z nami."
Med govorom je tudi poudaril, da se zaveda francoske kolonialne preteklosti. "Vanuatu, nekdanja francosko-britanska kolonija, je bil deležen plenjenja bogastva in izkoriščanja ljudi. Prav tako je bil deležen kolonizacije, ki je bila enako brutalna kot v Afriki ali Aziji. Te dediščine ne smemo pozabiti," je še dodal.
Macron je med obiskom razpravljal tudi o vplivu podnebnih sprememb na otoške države v regiji, ki so najbolj ogrožene zaradi naraščanja gladine morja. "Francija in Vanuatu ponovno poudarjata, da je za zmanjšanje škode, ki jo povzročajo podnebne spremembe, treba najprej pospešiti postopno opuščanje fosilnih goriv," sta državi opozorili v skupni izjavi.
Francoski predsednik je na svoji turneji že naletel na kritike, in sicer med obiskom Nove Kaledonije, ki je del francoskega ozemlja. Tam so podporniki neodvisnosti bojkotirali načrtovane pogovore z njim, predsednik pa jih je nato opozoril, da bi separatizem lahko privedel do nasilja.
Francija ima na azijsko-pacifiškem območju na sedmih čezmorskih ozemljih, med njimi sta Nova Kaledonija in Francoska Polinezija, 1,6 milijona prebivalcev.
ZDA in njene zaveznice skušajo zajeziti vse večji vpliv Kitajske na tem območju, Francija pa ponuja alternativo, pri čemer so na prvem mestu načrti za pomoč in razvoj v boju proti naravnim katastrofam.
Macron je lani po velikem razočaranju, ko je Avstralija odpovedala velik orožarski posel (nakup podmornic), znova v ospredje postavil tihomorsko območje. Francijo želi postaviti kot ravnotežno silo med interesi Kitajske in ZDA.
Macron je trenutno na 5-dnevni turneji po regiji, bil je že v Novi Kaledoniji, po Vanuatuju se odpravlja v Papuo Novo Gvinejo. To je prvič, da bo francoski predsednik obiskal tudi druge tihomorske države, ne le francoskih čezmorskih ozemelj.
Decembra 2021 so prebivalci Nove Kaledonije na referendumu zavrnili, da bi postali neodvisna država.
Macronov obisk sicer sovpada z dvema obiskoma visokih ameriških uradnikov, kar kaže na globalno geopolitično tekmo v indijsko-tihomorski regiji. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je namreč v sredo posvaril pred plenilskimi kitajskimi naložbami v Tongi, danes pa je obiskal Novo Zelandijo. Ameriški obrambni minister Lloyd Austin pa se je danes prav tako sestal s predstavniki vlade Papue Nove Gvineje in napovedal, da bodo v to državo napotili ladjo ameriške obalne straže.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje