Preiskava več medijev je pred kratkim pokazala, da je Uber za pospešitev svoje širitve uporabljal etično sporne in morebitne nezakonite prakse.
"Čestitam si za to, kar sem naredil," je v odzivu na obtožbe dejal francoski predsednik in dodal, da je poenostavitev zakonskih omejitev za ta sektor ustvarila več tisoč delovnih mest za francoske voznike.
Številni časopisi, med drugim francoski Le Monde, so poročali o srečanjih med Macronom kot ministrom za gospodarstvo in vodstvom Uberja, ta prej niso bila opažena. V poročilih so trdili, da je bila izdelana skupna strategija v korist podjetja Uber, kljub precejšnjemu nasprotovanju vlade. Macronovi dogovori naj bi Uberju pomagali utrditi svoj položaj na trgu v Franciji.
Francoske opozicijske stranke in sindikati so medtem ostro obsodili Macronovo ravnanje. Vodja konfederacije sindikatov CGN Philippe Martinez je predsednika obtožil, da je škodoval pravicam delavcev, da bi olajšal deregulacijo in pomagal podjetjem, kot je Uber.
Macron je tovrstne očitke zavrnil in odgovoril, da bo še naprej vodil zaupne pogovore s tujimi poslovnimi partnerji z namenom ustvarjanja novih delovnih mest v Franciji.
V nedeljo objavljena razkritja poslovanja podjetja Uber se nanašajo na več kot 100.000 dokumentov iz obdobja med letoma 2013 in 2017, ki jih je pridobil britanski časopis The Guardian in jih posredoval Mednarodnemu konzorciju preiskovalnih novinarjev.
Uber se je pri hitri širitvi opiral na subvencionirane voznike in znižane cene prevozov, kar je spodkopavalo taksi industrijo, in to "pogosto brez pridobitve dovoljenja za opravljanje storitev", je poročal ameriški časopis Washington Post.
Kot še navaja poročilo preiskave, je iz dosjejev razvidno, da je Uber intenzivno lobiral tudi pri nekaterih vladah, da bi podprle njegovo širitev v posameznih državah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje