
Zelo nalezljivo bolezen, ki za ljudi ni nevarna, povzroča pa veliko gospodarsko škodo, so na začetku marca potrdili na govedorejski farmi blizu meje s Slovaško in Avstrijo. Potem ko so laboratorijski testi potrdili prisotnost patogena, je madžarska veterinarska uprava odredila zaprtje farme, zakol živine in epidemiološko preiskavo.
Primer slinavke in parkljevke so nato potrdili tudi na Slovaškem na farmi ob tromeji z Avstrijo in Madžarsko, zaradi česar sta Slovaška in Avstrija zaprli več deset mejnih prehodov.
"Na tej stopnji lahko rečemo, da ni mogoče izključiti, da virus ni bil naravnega izvora, morda imamo opravka z umetno ustvarjenim virusom," je v izjavi za medije povedal vodja kabineta premierja Viktorja Orbana Gergely Gulyas.
Ta je dejal, da ne morejo izključiti, da je izbruh virusa posledica biološkega napada, pri čemer ni pojasnil, kdo bi lahko bil odgovoren. Po njegovih besedah sum temelji na ustni informaciji, ki so jo prejeli iz tujega laboratorija, njihove ugotovitve pa še niso v celoti dokazane in dokumentirane.
Kot je novinarjem še zatrdil Gulyas, novega izbruha niso odkrili, oblasti pa nenehno jemljejo vzorce.
O prvem izbruhu bolezni v EU-ju po letu 2011 so januarja poročali iz Nemčije, kjer so bolezen odkrili na farmi vodnih bivolov v bližini Berlina. Sledil je izbruh bolezni na Madžarskem, od koder se je bolezen verjetno razširila tudi čez mejo na Slovaško.
V Sloveniji so to virusno bolezen, ki jo uvrščajo med najbolj nalezljive bolezni živali, nazadnje potrdili leta 1968.
Glede na uradne statistike je stalež goveda na Madžarskem po decembrskem popisu živine štel 861.000 glav, kar predstavlja 1,2 odstotka celotnega staleža goveda v Evropski uniji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje