V Italiji danes zaznamujejo dan osvoboditve izpod nacifašizma. Državni praznik letos mineva v znamenju polemike o pomenu praznika, ki jo je pred dnevi sprožila izjava predsednika senata Ignazia La Russe iz vrst vladajočih Bratov Italije, češ da antifašizem ni omenjen v italijanski ustavi. Odzvali so se tako v levosredinskih političnih strankah kot v združenju partizanov in opomnili, da so bili vsi očetje ustave antifašisti.
Polemika odmeva tudi v bližnji Furlaniji - Julijski krajini, kjer je osrednja slovesnost potekala v tržaški Rižarni.
V nekdanji luščilnici riža, ki so jo nacifašisti leta 1943 spremenili v koncentracijsko taborišče, smo danes lahko večkrat slišali, kateri so temelji italijanske ustave. V svojem nagovoru jih je poudarila tudi predstavnica dvojezičnih oziroma tradicionalno slovenskih občin županja občine Repentabor Tanja Kosmina.
"Očetje ustave so nam postavili na dlan principe za idealno družbo, hvalevredno besedilo, visok pomen demokracije podčrtuje mir in zavračanje vojne, poudarja pomen svobode," je dejala Kosmina.
Odnos do zgodovine in ohranjanja spomina je danes v Italiji pereča težava, je poudaril podpredsednik Vsedržavnega partizanskega druženja Emilio Ricci. Borcev, ki se živo spominjajo grozot druge svetovne vojne, je med nami vedno manj, mladi pa preteklosti ne poznajo. Antifašizem je tudi zato še danes aktualen ščit italijanske ustave, je dodal in kritično ocenil sporočilo premierke.
"V pismu ne omenja ne antifašizma ne posledic, ki jih je povzročila dvajsetletna Mussolinijeva vladavina," je Ricci dejal glede pisma Giorgie Meloni.
Čeprav je tržaški župan Roberto Dipiazza poudaril, da je dan osvoboditve praznik, ki združuje vse državljane, je več kot 200 občanov danes ostalo za zidovi Rižarne. Policija naj bi vstop na prireditveni prostor omejila zaradi varnostnih razlogov, k odločitvi jih je najverjetneje spodbudil shod anarhistov, na katerem se je zbralo približno 50 ljudi. Pod streho so zaradi napovedanega dežja premaknili tudi nastop tržaškega partizanskega pevskega zbora Pinko Tomažič in tako omejili tudi spremljanje uporniške pesmi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje