
Carine so napaka, je v odzivu na ameriško napoved povedala Meloni, a ne bodo povzročile katastrofe, ki jo napovedujejo nekateri.
ZDA so tretji največji trgovinski partner Italije za Nemčijo in Francijo, v ZDA gre 10 odstotkov celotnega italijanskega izvoza, lani v vrednosti 73 milijard evrov.
Med najpomembnejšimi, a tudi med najranljivejšimi je prehrambni sektor, samo lani se je po vladnih podatkih izvoz živilskih izdelkov povečal za 17 odstotkov. Vino, olivno olje, konzervirani paradižnik, pršut, predvsem pa sir na čelu z najprestižnejšimi domačimi vrstami – parmezanom, mocarelo in gorgonzolo.
Italijani v ZDA prodajo dvakrat več sira kot Francozi, več kot 40.000 ton v vrednosti 486 milijonov evrov.
"Trgovinski vojni se je treba izogniti za vsako ceno, saj ne bo koristila nikomur, ne ZDA ne Evropi," je poudarila premierka Meloni, ki se je znašla v precejšnji zadregi – v Rimu so namreč do zadnjega upali, da bo Italija zaradi posebnih kanalov, ki jih premierka goji z Washingtonom predsednika Trumpa, primežu novih carin ušla.
Zdaj predsednica italijanske vlade svari pred prenagljenimi potezami in poziva k pogajanjem z Američani.
Odgovarjati na carine z novimi carinami ni rešitev, je dejala, Evropska unija bi morala po njenih besedah najprej pomesti pred svojim pragom in odpraviti ukrepe, ki dušijo gospodarski razvoj in konkurenčnost domačih podjetij, začenši s fiskalnimi pravili v paktu za stabilnost in rast.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje