Milanović urad ni odobril novinarjeve akreditacije na temo imenovanja novega direktorja vojaške varnostno-obveščevalne službe.
Kot poroča Jutarnji list, so v uradu predsednika zavrnili prošnjo za akreditacijo njihovemu novinarju Krešimirju Žabcu. Opozorili so, da je to prvič, da so novinarju brez kakršnega koli razloga onemogočili opravljanje svojega dela.
"Precej sem šokiran nad ravnanjem tiskovnega predstavnika predsednikovega urada Nikole Jelića," je izjavil novinar. Dodal je, da se zaveda, da je Jelić to storil po navodilih predsednika Milanovića, in poudaril, da mu do zdaj še noben predsednik, premier, minister ali državna ustanova niso prepovedali udeležbe na svoji novinarski konferenci.
"Ne glede na to, kako zelo jim ni bilo všeč moje pisanje in se niso strinjali z mojimi pogledi, so bili vedno pripravljeni odgovoriti na moja vprašanja. Predsednik Milanović na to očitno ni pripravljen in se je odločil za cenzuro novinarjev, katerih pogledi in besedila mu niso po volji," je še dejal Žabec.
Milanović: Hanza Media ni medijska hiša
Na vprašanje, zakaj je novinarju Jutarnjega lista prepovedal udeležbo, je na novinarski konferenci odgovoril Milanović.
Sporočil je, da predstavniki medijske hiše Hanza Media nimajo dostopa na Pantovčak, saj to "ni medijska hiša, temveč kartel". Dodal je, da novinarji pri Hanza Medii zanj niso novinarji. Jutarnji list in Slobodna Dalmacija sta del medijske hiše Hanza Media.
Ministrica za kulturo je šokirana
Ravnanje predsednika države sta danes med drugim že obsodila hrvaška ministrica za kulturo in medije Nina Obuljen Koržinek ter Hrvaško novinarsko društvo (HND).
"Šokirana sem nad sporočilom, ki ga Zoran Milanović pošilja novinarjem in celotni javnosti z odločitvijo, da novinarju Jutarnjega lista prepove spremljanje novinarske konference v uradu predsednika," je ministrica sporočila v izjavi za javnost in dodala, da Milanović sistematično napada institucije.
Društvo novinarjev: Dolžnost politika je, da odgovori na vprašanja
Predsednik HND-ja Hrvoje Zovko pa je Milanovićevo ravnanje označil za nesprejemljivo in nedopustno prakso. "Vsak je lahko nezadovoljen s pisanjem posameznega novinarja in medija, a zato obstajajo druga orodja, kot je novinarsko častno razsodišče, ne pa odvzem akreditacije za spremljanje tiskovne konference," je dejal za hrvaško tiskovno agencijo Hina.
Ob tem je dodal, da urad predsednika ni zasebni prostor, v katerem lahko nekdo določa, kdo in kaj bo nekdo lahko delal. "Dolžnost vsakega politika je, da odgovori na vprašanja, enako velja za predsednika republike," je poudaril Zovko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje