Non-paper predvideva tudi pričakovanje, da se bo dialog med Beogradom in Prištino končal s pravno zavezujočim sporazumom, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
V besedilu piše, da bi obe strani morali sprejeti ukrepe za spremembe ustave in zakonodaje, ki bi omogočili izvajanje pravno zavezujočega sporazuma.
Dokument predvideva avtonomijo severa Kosova z razširjeno samoupravo in lastnimi institucijami. Obenem predvideva ustanovitev zveze srbskih občin, ki bi imela polne pristojnosti na področjih ekonomskega razvoja, izobraževanja, zdravstva in urbanizma, in privilegiran status Srbske pravoslavne cerkve.
Avtonomno okrožje Severno Kosovo bi bilo zasnovano kot samostojna upravna enota regionalne samouprave s pravico do sprejemanja zakonodaje v regionalnem gospodarstvu, financah, infrastrukturi, kulturi, izobraževanju, zdravstvu, socialni zaščiti, pravosodju in evropskem sodelovanju, skladno s kosovskimi zakoni in ustavo.
Predvideno je tudi oblikovanje ekonomske cone kot spodbude za gospodarski razvoj na obeh straneh meje "na podlagi koncepta evropske regije", ki bi obsegala območje od Kosovske Mitrovice do Novega Pazarja.
Srbija naj bi še naprej spoštovala "status quo", ko gre za dosedanja mednarodna priznanja Kosova, Priština pa naj ne bi uvajala morebitnih trgovinskih omejitev z Beogradom.
Dokument med drugim še navaja, da je pobuda usmerjena v "normalizacijo odnosov med Srbijo in Kosovom", ki bo temeljila na mandatu Generalne skupščine Združenih narodov.
Vučić in Kurti junija v Parizu
Tudi v procesu dialoga naj bi strani med seboj komunicirali kot neodvisni, suvereni in enakopravni državi. Prvo srečanje srbskega predsednika Aleksandra Vučića in kosovskega premierja Albina Kurtija naj bi bilo junija v Parizu, organiziral naj bi ga visoki zunanjepolitični predstavnik EU-ja Josep Borrell. Celoten proces naj bi podpirali tako v EU-ju kot v ZDA, končan pa naj bi bil do konca februarja prihodnje leto.
Portal Albanian post ne navaja vira, prek katerega se je dokopal do dokumenta, objavlja pa njegovo fotografijo, še piše Tanjug.
Podoben dokument, ki naj bi ga pripravili Nemčija in Francija, je sicer pred približno mesecem dni objavil kosovski časopis Koha, a je nemški veleposlanik v Prištini Jörn Rode tedaj novico označil za lažno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje