Energije bodo proizvajale vetrnice. Foto: EPA
Energije bodo proizvajale vetrnice. Foto: EPA

Otok bo predvidoma velik 120.000 kvadratnih metrov, obstajajo pa tudi želje, da bi bil trikrat večji, poroča BBC.

To je največji gradbeni projekt v danski zgodovini, po ocenah pa naj bi stal 210 milijard kron oziroma 28 milijard evrov.

Otok, ki ima široko politično podporo, bodo zgradili 80 kilometrov od obale. Vsaj polovični lastnik bo država, delno pa bo otok v zasebni lasti.

Elektrike ne bo proizvajal le za Dansko, ampak tudi za sosednje države. Prejemniki energije bi bili lahko Združeno kraljestvo, Nemčija in Nizozemska. Na otoku bi proizvajali tudi t. i. zeleni vodik.

Danska se je z zakonom o podnebju zavezala k 70-odstotnemu zmanjšanju toplogrednih izpustov v primerjavi z letom 1990 do leta 2030, do leta 2050 pa naj bi država postala ogljično nevtralna. Decembra je Danska oznanila, da končuje novo iskanje nafte in plina v Severnem morju.

Združenje danskih energetskih podjetij Dansk Energi je sporočilo, da sanje sicer počasi postajajo resničnost, a da dvomijo, da bo energetski otok postavljen in začel delovati do leta 2033, kakor je načrtovano.

Manjši energetski otok je medtem že načrtovan v Baltskem morju, elektriko, ki jo bodo proizvajali tam, pa bodo dobavljali Nemčiji, Belgiji in Nizozemski.

Nov veliki otok naj bi sprva proizvajal tri gigavate električne energije, kar naj bi naraslo na deset, manjši otok pa dva.