Na Hrvaškem virologinja raka zdravila z virusom

Pristop se je izkazal za učinkovitega, njen poskus pa je sprožil vrsto etičnih vprašanj.

Pred osmimi leti je Beata Halassy, virologinja z Univerze v Zagrebu, prvič izvedela za diagnozo raka dojke, zdravili so jo klasično, z mastektomijo in kemoterapijo. Pozneje je bolezen udarila še dvakrat, nazadnje leta 2020, ko se je, strokovnjakinja za virusno imunologijo, odločila, da se bo proti bolezni borila z virusi.

"Če virus lahko vstopi v celico v plastiki in čez nekaj dni te celice ni več, zakaj se to ne bi zgodilo tudi v mojem organizmu? Pomembno je le, da virus lahko okuži celico tumorja," je povedala Halassy.

S sodelavci je vzgojila virus ošpic in virus vezikularnega stomatitisa in ju vbrizgala v tumor.

"Tumor se je zmanjšal. To je bilo vidno na ultrazvoku in s prostim očesom. V trenutku diagnoze je zajel tudi mišico in kožo. Po tej terapiji pa je bil prost in ga je bilo lahko operirati. Odstranili so ga," je pojasnila Halassy.

Raziskave zdravljenja s tako imenovano onkolično viroterapijo v svetu sicer niso nič novega, vendar za zdravljenja raka dojke ni odobrenega še nobenega takšnega zdravila. Njeno samozdravljenje pa odpira tudi nekaj etičnih dilem.

"Težava ni v tem, da je Halassy eksperimentirala na sebi, ampak v možnosti, da objava tega eksperimenta lahko spodbudi druge, da zavrnejo konvencionalno zdravljenje," je povedal molekularni biolog z Univerze v Torontu Igor Štagljar.

Halassy je medtem pridobila financiranje za nadaljnje raziskave in že začela razvijati nove pristope zdravljenja raka pri živalih.