"Centralna volilna komisija je zavrnila mojo kandidaturo za predsednika Rusije. Ne strinjam se z odločitvijo komisije. Sodelovanje na predsedniških volitvah je najpomembnejša politična odločitev v mojem življenju. Svojih namer ne bom opustil," je dejal Nadeždin in napovedal, da se bo na odločitev komisije pritožil.
Komisija je na zaslišanju Nadeždina pojasnila, da je odkrila nepravilnosti pri več kot 9000 od 105.000 podpisov državljanov, ki so podprli njegovo kandidaturo. To presega dovoljeni petodstotni prag napak pri podpisih, poleg tega mu z izločitvijo teh podpisov ni uspelo zbrati zahtevanih 100.000 overjenih glasov.
Ekipa Borisa Nadeždina je pred odločitvijo komisije izjavila, da so bile domnevne nepravilnosti predvsem "manjše tiskarske napake, ki so nastale, ko so v računalnike vnesli ročno napisane vloge".
Na zaslišanju pred komisijo je Nadeždin dejal, da bi zanj glasovalo več deset milijonov ljudi. "Sem na drugem mestu, za Putinom," je dodal. Vse podpornike je pozval, naj ne obupajo: "Prosim, ne odnehajte. Kajti zgodilo se je nekaj, kar je verjelo le malo ljudi – ljudje so začutili, da je sprememba v Rusiji mogoča."
Nadeždin je edini kandidat, ki odkrito nasprotuje vojni v Ukrajini. Protivojna drža mu je prinesla nepričakovano močno podporo, mnogi Rusi po vsej državi pa so stali v dolgih vrstah, da bi podprli njegovo kandidaturo.
Putin edini kandidat za zmago
Do 31. januarja, ko se je iztekel rok za prijavo, so ob Nadeždinu in predsedniku Vladimirju Putinu kandidaturo pravočasno vložili še trije kandidati, ki pripadajo pretežno prokremeljskim strankam. Zmaga na predsedniških volitvah marca se tako znova napoveduje Putinu, ki mu je že uspelo zbrati 300.000 glasov državljanov, ki jih je za vložitev kandidature potreboval kot neodvisni kandidat.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje