Ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek razglasil izredne razmere za zaščito ameriških računalniških omrežij pred "tujimi nasprotniki". Trump je podpisal tudi izvršni ukaz, ki ameriškim podjetjem prepoveduje uporabo telekomunikacijske opreme tujih podjetij, ki naj bi predstavljala tveganje za nacionalno varnost. Ameriški predsednik je pred časom izjavil, da morajo ZDA za vsako ceno prevzeti vodstvo v tehnologiji G5.
Nemška kanclerka Angela Merkel je sicer v četrtek dejala, da bodo podjetja lahko širila omrežje G5 v Nemčiji, če bodo izpolnila varnostne zahteve. "Varnostni vidik bo ključni pri sprejetju odločitve, kdo bo sodeloval pri širitvi omrežja," je dejala v Berlinu, kjer je gostila nizozemskega premierja Marka Rutteja, ki je delil stališče nemške kanclerke. Po poročanju portala DW pa naj bi nizozemske obveščevalne in varnostne službe že začele preverjati morebitna "skrivna zadnja vrata" Huaweijeveih proizvodov, prek katerih bi lahko kršili pravila zasebnosti.
Tudi francoski premier Emmanuel Macron je izjavil, da je "neprimerno" začeti trgovinsko vojno zaradi tehnologije, saj cilj ni izključiti Huawei ali druga podjetja, ampak zagotoviti varnost. "Naše stališče ni, da bomo blokirali Huawei ali katero koli drugo družbo, želimo pa tudi mi ohraniti nacionalno varnost in evropsko suverenost. A mislim, da je sprožitev tehnološke vojne ali trgovinske vojne med dvema državama neprimerno," je dejal.
Nekoliko več zadržanosti je pokazalo Združeno kraljestvo
Britanski poslanci razpravljajo o morebitni nevarnosti kitajskega podjetja Huawei za državo. Nekdanji šef britanske obveščevalne službe MI6 Richard Deatlove je tako izjavil, da Huawei predstavlja nevarnost za Otok.
Več zahodnih držav je sicer v zadnjih mesecih opozorilo, da bi lahko Huaweijevo tehnologijo in izdelke Kitajska uporabljala za vohunjenje in širjenje nadzora, zato Washington pritiska na svoje zaveznike, da ne bi uporabljali Huaweijevih storitev pri postavitvi omrežja 5G
Že v četrtek se je na odločitev Trumpa odzval Huawei, ki je njegovo odločitev označil za "nespametno".
Kitajska napovedala povračilnu ukrep
Peking od ZDA zahteva umik prepovedi, ki bi prizadela predvsem dve največji kitajski tehnološki podjetji Huawei in ZTE. Prav tako so že napovedali povračilne ukrepe.
Kot je za Radio Slovenija poročal RTV-jev dopisnik iz Pekinga Uroš Lipušček, je v zvezi s temi ukrepi veliko vprašanj predvsem to, ali bo Trumpova administracija poskusila preprečiti ne le prodajo Huiawejeve opreme v ZDA, ampak tudi prodajo Googlovega sistema Android, na katerem temeljijo pametni telefoni. Nejasno je tudi, ali bodo ameriške oblasti poskušale v prepoved zajeti tudi čipe, ki jih izdelujejo ameriška podjetja na Kitajskem.
Glede na to, da Kitajska kupi od ZDA kar 60 odstotkov njene proizvodnje čipov, bo najnovejši ukrep zelo prizadel nekatere največja ameriška podjetja na tem področju. Huaweyu se je pred najnovejšimi ukrepi uspelo deloma zavarovati, saj ni več popolnoma odvisen od uvoza iz ZDA, ima pa za vsak primer pripravljen tudi svoj operacijski sistem. Najnovejši Trumpovi ukrepi bodo prizadeli ne samo kitajska, ameriška kot tuja podjetja ter upočasnili uvajanje mobilne telefonije pete generacije po vsem svetu, je še poročal Lipušček.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje