Anas Modamani. Foto: Reuters
Anas Modamani. Foto: Reuters

Šestdeset odstotkov sirskih beguncev si je v Nemčiji našlo delo, podobno kot sogovornika z dvojnim državljanstvom. Eden izmed njiju je slaven zaradi fotografije z nekdanjo kanclerko Angelo Merkel.

Anas Modamani, danes novinar in fotograf, je pri 17 letih pripešačil iz Grčije v Nemčijo in se fotografiral s kanclerko, ki je sliko zdaj vključila v svojo biografijo. Zaradi tega je bil Modamani skozi leta označen za terorista.

"Ozračje v Nemčiji se je v zadnjem času ekstremno poslabšalo. Še ne 24 ur po Al Asadovem padcu je bilo izraženega veliko sovraštva in pozivov k izgonu. Prišli smo v kulturo sprejemanja, toda razmere so se spremenile," je dejal za RTV Slovenija.

Modamani bo k družini v Sirijo prvič po prihodu v Nemčijo potoval čez dva meseca, rad bi živel v obeh državah.

Hiba Alnajef, zdravnica asistentka pediatrije v bolnišnici Nauen zunaj Berlina, doživlja rasizem na lastni koži, priča pa mu je tudi na delovnem mestu.

"Včasih doživim to v bolnišnici, na urgenci, da drugače ravnajo s tujimi pacienti, ki ne znajo dobro nemško. Res žalostno," je dejala.

Če bi se v Sirijo čez noč vrnilo vseh 10.000 sirskih zdravnic in zdravnikov, ki delajo v Nemčiji, bi zdravstveni sistem implodiral, pravi doktorica Alnajef, ki se bo vrnila v domovino le, če bo to urejena država.

"Mislim, da se bo veliko Sircev vrnilo domov, tistih, ki Nemčije niso marali," pa pove Modamani.

Nemčija postaja starajoča se družba, ne najbolj moderna, na leto bi potrebovala 400.000 priseljenih delavcev, kvalificiranih in nekvalificiranih. Zaradi vedno slabšega slovesa, porasta nestrpnosti in če se poslovijo tudi kvalificirani Sirci, bo država še naprej trpela akutno in kronično pomanjkanje zaposlenih.