Skrajno desni Svobodnjaki javni ORF obtožujejo, da je levičarski in da indoktrinira gledalce. Foto: Reuters
Skrajno desni Svobodnjaki javni ORF obtožujejo, da je levičarski in da indoktrinira gledalce. Foto: Reuters

Svobodnjaki, ki so na septembrskih volitvah osvojili 29 odstotkov glasov, se glede oblikovanja koalicije pogajajo s konservativno ljudsko stranko (ÖVP).

V okviru pogajanj se je pojavil načrt skrajne desnice o odpravi prispevka za ORF, ki bi ga nadomestili s sredstvi iz proračuna. ORF je sicer redna tarča svobodnjakov, ki za javni medij pravijo, da je levičarski in ga obtožujejo, da skuša indoktrinirati gledalce.

"Uničenje ORF-a se začenja," je v izjavi posvaril uredniški odbor ORF-a. Prepričani so, da se bo z ukrepom ORF finančno izstradal, zaradi česar bo ustanova prisiljena v zmanjševanja obsega ponudbe in zaposlenih po želji svobodnjakov.

Uredniški odbor opozarja, da svobodnjaki želijo, da ORF proizvaja "strankarsko propagando namesto neodvisnega poročanja". Opozorili so, da je FPÖ že leta prikazoval ORF kot sovražnika oziroma glasilo vlade, zdaj pa ga želijo ravno z odpravo prispevka podvreči vladi, saj bo postal medij, ki ga financira vlada. Ta pa bo imela tako tudi neposreden vpliv na ljudi v upravnem odboru in vodstvu.

Odbor svari pred madžarskim razvojem dogodkov. "Na Madžarskem je kritično poročanje kaznovano z umikom oglaševanja podjetij v državni lasti, zasebne medije so pokupili Orbanovi podporniki, javni medij pa je bil prisiljen slediti vladni liniji," je dodal uredniški odbor.

Na začetku koalicijskih pogajanj je novi vodja ÖVP-ja Christian Stocker od svobodnjakov zahteval zagotovila glede neodvisnosti medijev, ki da je za ljudsko stranko ključno vprašanje.

"Če se ÖVP resno zavzema za demokracijo in svobodo medijev, se ne more strinjati z načrti svojega morebitnega novega vladnega partnerja," je ljudski stranki sporočil uredniški odbor ORF-a.

Svobodnjaki: Ne živimo v sovjetski republiki

Generalni sekretar svobodnjakov Christian Hafenecker, ki je tudi tiskovni predstavnik stranke na področju medijev, je novinarje ORF-a obtožil paničarjenja.

"Na srečo živimo v parlamentarni demokraciji, kjer so volivci in glasovi suveren, in ne v sovjetski republiki, kjer uredniški odbor ORF-a ali drugo telo, ki nima demokratične legitimnosti, odreja smer," je dejal.

V Avstriji znaša prispevek za javni medij 15,30 evra. Okoli 300.000 gospodinjstev z nizkim prihodkom je upravičenih do oprostitve plačevanja prispevka. V preteklih letih je avstrijska radiotelevizija sprejela več varčevalnih ukrepov. Med drugim so od leta 2007 odpustili skoraj 1000 delavcev in prihranili 450 milijonov evrov.