Nekdanji finančni minister Sunak velja za prvega favorita, čeprav mu očitajo neodzivnost na draginjo, javnost pa so razburili tudi privilegiji njegove žene. Foto: Reuters
Nekdanji finančni minister Sunak velja za prvega favorita, čeprav mu očitajo neodzivnost na draginjo, javnost pa so razburili tudi privilegiji njegove žene. Foto: Reuters

Prvi je kandidaturo napovedal vodja parlamentarnega odbora za zunanje zadeve Tom Tugendhat. V soboto zvečer so kandidaturo napovedali še trije kandidati, med njimi nekdanji minister za zdravje Sajid Javid, finančni minister Nadhim Zahawi in predsednik odbora za zdravstvo Jeremy Hunt. Obrambni minister Ben Wallace se je odločil, da se ne bo potegoval za položaj.

V nedeljo je kandidaturo napovedala tudi ministrica za trgovino Penny Mordaunt, ki se je uveljavila kot ena najmočnejših zagovornic brexita. Kandidirali bodo tudi nekdanji finančni minister Rishi Sunak, minister za promet Grant Shapps, državna tožilka Suella Braverman in nekdanja ministrica za enakopravnost Kemi Badenoch.

Med favoriti je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP 42-letni Rishi Sunak, ki je v petek v videonagovoru napovedal "ponovno vzpostavitev zaupanja, obnovo gospodarstva in poenotenje države".

Obdavčitev je že zdaj prelomna točka v tej tekmi, saj se potencialni voditelji nameravajo popolnoma različno spopasti z visoko inflacijo, draginjo in stagnirajočo rastjo. Javid in Hunt bi denimo preklicala načrtovano zvišanje davka na dohodek pravnih oseb in ga še znižala, medtem ko Sunak trdi, da bo z znižanjem obdavčenja treba počakati, poroča BBC.

Sunak je dolgo veljal za favorita za vstop na Downing Street po Borisu Johnsonu, a je njegovo priljubljenost pred nekaj meseci ogrozilo razkritje ugodnega davčnega statusa, ki ga je uživala njegova premožna žena.

Kot nekdanji finančni minister je deležen tudi kritik zaradi domnevno nezadostnega odziva na višanje cen življenjskih stroškov v Združenem kraljestvu, ki se spoprijema z najvišjo inflacijo v zadnjih 40 letih.

Sunak je bil skupaj z ministrom za zdravje Javidom eden prvih, ki je v torek zvečer zapustil vlado in tako privedel do odstopa Johnsona s položaja britanskega premierja. Njegovo vlado je zaznamovala vrsta afer, od kršenja pravil in razkritja nezakonitih zabav v času pandemije do obtožb o zlorabah njegovih ministrov in poslancev.

Vložitev kandidature mogoča do torka zvečer

Johnson je za zdaj odstopil le s čela vladajoče konservativne stranke in obenem imenoval nov kabinet, ki bo z njim na čelu do jesenskega imenovanja novega premierja opravljal tekoče posle. Po poročanju medijev se rok za prijavo kandidatur izteče v torek zvečer.

Kandidaturo naj bi po pričakovanjih napovedala tudi zunanja ministrica Liz Truss, govori se tudi o notranji ministrici Priti Patel.

Strankarski veljaki upajo, da se bo dvostopenjsko tekmovanje končalo še pred oktobrsko letno konferenco konservativne stranke. V prvi fazi iskanja naslednika bo 358 konservativnih poslancev v parlamentu z zaporednimi krogi glasovanja, v katerih bo vsakič izločen kandidat z najmanj glasovi, izbralo dva kandidata. V drugi fazi pa bo zmagovalca na tajnem glasovanju izbiralo več deset tisoč članov stranke.