Prehodi prebežnikov čez Rokavski preliv so močno narasli. Foto: EPA
Prehodi prebežnikov čez Rokavski preliv so močno narasli. Foto: EPA

"Velika Britanija ni v položaju, da bi nam dajala lekcije," je Darmanin dejal na francoski televiziji CNews in za razmere v francoskem pristaniškem mestu Calais, kjer se množično zbirajo prebežniki, ki želijo na Otok, okrivil britansko vlado.

"Svojo britansko kolegico bom spomnil, da so nevladne organizacije, ki preprečujejo delo policiji in žandarmeriji, večinoma britanske z britanskimi državljani, ki so na francoskem ozemlju in izvajajo agitprop," je poudaril pred srečanjem z britansko kolegico Priti Patev Franciji.

Poleg tega je dodal, da so "tihotapci, ki organizirajo omrežja ter zlorabljajo ženske in otroke (...), pogosto v Veliki Britaniji".

Darmanin je bil kritičen do delovanja britanskega trga dela, ki je po njegovih besedah močno odvisen od "neregularnih delavcev, ki delajo za nizke stroške". "Če bi Britanci bistveno spremenili svojo zakonodajo – sicer so jo, a ne dovolj – ljudje ne bi bili več v Calaisu ali Dunkerquu," je še povedal.

"Mi smo žrtve britanske politike. Pri tem ne smemo zamešati vlog," je poudaril francoski notranji minister.

Odnosi med državama so se dodatno zaostrili, potem ko so v četrtek odkrili novo rekordno število prebežnikov, ki so v enem dnevu prečkali Rokavski preliv. Britansko ozemlje jih je doseglo 1185, kažejo podatki britanskega notranjega ministrstva. Viri pri britanski vladi so Francijo obtožili, da je izgubila nadzor nad razmerami.

Rokavski preliv je letos na čolnih prečkalo več kot 23.000 nezakonitih prebežnikov, kar je bistveno več kot lani, ko so jih našteli 8404.