V zvezni deželi Štajerska, katere del je drugo največje avstrijsko mesto Gradec in ki meji tudi na Slovenijo, so potekale deželne volitve, na katerih je nekaj več kot 940.000 volilnih upravičencev odločalo o sestavi novega, 48-članskega deželnega parlamenta.
Glede na projekcije, ki jih je za nacionalno radiotelevizijo ORF in tiskovno agencijo APA izvedlo podjetje Foresight, je Avstrijska svobodnjaška stranka prepričljivo zmagala, osvojila je 35,3 odstotka glasov. Na drugem mestu je konservativna Ljudska stranka (ÖVP) s 26,6 odstotka glasov. Sledijo socialdemokrati (SPÖ) z 21,8 odstotka. Zeleni so prejeli 6,1 odstotka, Neos 5,8 odstotka in komunisti (KPÖ) štiri odstotke.
Trenutno je preštetih okoli 70 odstotkov glasov. Volišča so se zaprla ob 16.00, uradni izidi pa bodo znani v ponedeljek, po preštetju glasovnic s predčasnega glasovanja in tistih, oddanih po pošti.
Svobodnjaki dobili skoraj 18 odstotkov glasov več kot pred petimi leti
"Na Štajerskem smo doživeli izjemen uspeh. Tako odličnega izida nisem pričakoval," je po objavi projekcij dejal namestnik vodje FPÖ-ja v tej zvezni deželi Stefan Hermann. Glavni kandidat FPÖ-ja je bil sicer Mario Kunasek.
FPÖ je v primerjavi z volitvami leta 2019 pridobil rekordnih 17,8 odstotne točke, ÖVP pa izgubil 9,4 točke. SPÖ je svoj zgodovinsko najslabši izid z zadnjih volitev poslabšal še za 1,2 odstotne točke.
Če se bodo projekcije potrdile, bodo imeli svobodnjaki večino v deželnem parlamentu tako v sodelovanju z ÖVP-jem kot s SPÖ-jem. Nadaljevanje črno-rdeče koalicije pod deželnim glavarjem Christopherjem Drexlerjem ni verjetno. SPÖ in ÖVP bi za partnerja potrebovala še eno od treh strank, pri čemer vstop Neosa in KPÖ-ja v deželni parlament še ni gotov.
Na Štajerskem sicer za vstop v deželni svet ni odločilen volilni prag, temveč osvojitev direktnega mandata v eni od volilnih enot. Na to v Gradcu upajo vse ti manjše stranke.
Prva zmaga zunaj Koroške
Šele prvič po drugi svetovni vojni se je zgodilo, da na volitvah na avstrijskem Štajerskem niso zmagali ne socialni demokrati (SPO) in ne ljudska stranka. To je obenem druga volilna zmaga na deželni ravni za evroskeptične in Rusiji naklonjene skrajno desne svobodnjake. Do zdaj so največ glasov na deželnih volitvah prejeli le na Koroškem, kjer so več let tudi imenovali deželnega glavarja.
Volitve na avstrijskem Štajerskem, po številu prebivalcev v četrti največji zvezni deželi v Avstriji, veljajo tudi za nacionalni barometer političnega razpoloženja. Izjemni volilni uspeh FPÖ-ja je v skladu s trendom zadnjih deželnih volitev na Predarlškem in na nacionalni ravni septembra.
Počasno sestavljanje nove koalicije
Medtem na zvezni ravni še vedno potekajo pogajanja za sestavo nove vlade, v katero so vključeni predstavniki ljudske, socialdemokratske in liberalne stranke Neos. Če bodo stranke dosegle dogovor, bo Avstrija prvič po letu 1949 dobila tristrankarsko koalicijo. A kdaj bi se to lahko zgodilo, ni znano, saj imajo zelo različne poglede na reševanje težav v državi.
Ljudska stranka se zavzema za omejitev migracij, socialdemokrati za bolj pravično porazdelitev azilantov v Evropi. Socialdemokrati bi uvedli tudi davek na premoženje in dediščino, ljudska stranka in Neos temu nasprotujeta. V ljudski stranki bi poostrili pogoje za pridobitev socialne pomoči za migrante in znižali nadomestilo na brezposelne, socialdemokrati bi ga dvignili. Iskanje kompromisa bo težavno tudi na področju izobraževanja in varstva podnebja, je poročala dopisnica iz Celovca Petra Kos Gnamuš.
Na septembrskih zveznih volitvah so sicer z 29 odstotki glasov zmagali svobodnjaki, sledili so ljudska stranka, socialdemokrati in Neos. Vodja svobodnjakov Herbert Kickl zato pogovore omenjenih strank označuje za "koalicijo poražencev".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje