Sodišče v Donecku v samooklicani Ljudski republiki Doneck, ki je pod ruskim nadzorom, je obsodilo Aidena Aslina in Shauna Pinnerja po večdnevnem sodnem procesu, ki so ga tuji opazovalci označili za "insceniranega", njegov edini namen pa da je bil posnemati sodne procese v Kijevu, kjer zajetim ruskim vojakom sodijo zaradi vojnih zločinov, poroča Guardian.
Sodni senat je odločil, da so 28-letni Aslin, 48-letni Pinner in Maročan Saaudun Brahim krivi "terorizma".
Britanca sta dejala, da sta služila pri ukrajinskih marincih, kar pomeni, da sta bila dejansko aktivna vojaka in bi morala biti po ženevski konvenciji o vojnih zapornikih zaščitena. A ruski državni mediji poročajo, da so vsi trije moški plačanci, sodišče pa jih je kot take tudi obsodilo.
V sredo je ruska državna tiskovna agencija RIA Novosti objavila posnetek trojice, ki se je na sodišču izrekla kot kriva obtožb, ki so med drugim zajemale terorizem, zagrešitev zločina v okviru kriminalne združbe in poskus nasilnega prevzema oblasti v Ljudski republiki Doneck.
Predsednik sodnega senata Aleksander Nikulin je razsodbo označil kot "pošteno", sodišče pa da so vodila "ne le predpisana pravila, ampak glavno, nedotakljivo načelo pravice".
Ruska agencija Interfax poroča, da so trojici sodili kot "plačancem" in zaradi dejavnosti "katerih cilj je bil prevzem oblasti in prevrat ustavnega reda" Ljudske republike Doneck.
Guardian ugiba, da Rusija izkorišča sodni proces za izvajanje pritiska na Veliko Britanijo in bi lahko obsojena Britanca uporabila za zamenjavo zapornikov z ruskimi vojaki, obsojenimi umora in drugih vojnih zločinov med rusko invazijo v Ukrajini. V Rusiji sicer velja moratorij na izvajanje smrtnih kazni, ne pa tudi na območju vzhodne Ukrajine, ki ga zasedata samooklicani proruski ljudski republiki Doneck in Lugansk.
Britanski poslanec: "Neznansko sramotno"
V izjavi za javnost ta teden je Aslinova družina sporočila, da je služil pri ukrajinskih marincih skoraj štiri leta in "ni, v nasprotju s propagando Kremlja, prostovoljec, plačanec ali vohun". Svojci so tudi obtožili Rusijo kršenja ženevske konvencije z objavo videoposnetka Aslina, kako "daje izjave pod pritiskom in je očitno utrpel fizične poškodbe".
Britanski poslanec Robert Jenrick pa je za BBC Radio 4 povedal, da je bilo sojenje "povsem nezaslišana kršitev mednarodne zakonodaje in bi ga morali obsoditi". "Ruske oblasti so se odločile postaviti ta dva britanska državljana za zgled, kar je, po mojem mnenju, neznansko sramotno," je dejal in dodal, da upa, da se bo "v bližnji prihodnosti" zgodila izmenjava zapornikov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje