Na sestanku 26. aprila v stavbi ZN-a v Nairobiju je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP Tigau rekel "afriška skupina se nam je pridružila", ko je videl opico pred oknom.
Njegovo izjavo je v četrtek razkril predstavnik kenijskega zunanjega ministrstva Kamau Macharia. Na Twitterju je zapisal, da ga je izjava "zgrozila", dejal je tudi, da so poskušali obnašanje romunskega veleposlanika prikriti.
Kot poroča BBC, ki navaja kenijski časopis Standard, so afriški diplomati v petek zahtevali javno opravičilo in vztrajali, da zasebno ni dovolj.
V soboto je nato Romunija sporočila, da je bila šele ta teden obveščena o incidentu in da je sprožila postopke za odpoklic veleposlanika.
"Globoko obžalujemo to situacijo in se opravičujemo vsem, ki so bili prizadeti," je sporočilo romunsko zunanje ministrstvo. "Vsakršno rasistično obnašanje ali izjave so povsem nesprejemljive," so dodali in izrazili upanje, da incident ne bo vplival na vezi Romunije z afriškimi državami. Kenijska vlada se ni odzvala na odločitev Bukarešte o odpoklicu Tigauja.
Romunija sodeluje z afriškimi državami predvsem preko EU-ja, ima pa tudi dvostranske trgovske vezi z Egiptom in drugimi državami v Afriki.
Romunski mediji so kritizirali obnašanje veleposlanika in poročali, da to ni bil prvi primer, ko so romunski diplomati osramotili svojo državo.
Leta 2014 je bil odpoklican romunski veleposlanik v Armeniji po antisemitskih šalah o judovskih šefih in dvomih o moralnosti istospolnih razmerij, poroča BBC.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje