Stiki med Erdoganom in Putinom so v zadnjem času relativno pogosti. Turški predsednik je bil v Rusiji zadnjič februarja, ko je v Sočiju s Putinom in iranskim predsednikom Hasanom Rohanijem iskal rešitve za sirski konflikt. Foto: Reuters
Stiki med Erdoganom in Putinom so v zadnjem času relativno pogosti. Turški predsednik je bil v Rusiji zadnjič februarja, ko je v Sočiju s Putinom in iranskim predsednikom Hasanom Rohanijem iskal rešitve za sirski konflikt. Foto: Reuters

Po oceni Putina je pred državama resna naloga krepitve sodelovanja na področju vojaške industrije: "Najprej in najnujneje je realizacija pogodbe dobave protiletalskega raketnega sistema S-400 Turčiji," je dejal. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je že prejšnji teden napovedal, da bo nakup ruskih raket ena izmed osrednjih tem pogovora s Putinom.

Turški predsednik Erdogan je po srečanju dejal, da ne bo nihče zahteval od Turčije, da se odreče orožarskemu dogovoru z Rusijo. "To je naša suverena pravica," je dodal.

ZDA so zaradi načrtovanega nakupa teh raket prekinile dobavo ameriških lovskih letal F-35 Turčiji. Da bi se Erdogan odpovedal raketam S-400, so mu ZDA ponudile svoje rakete patriot, a turški predsednik vztraja, da je ruska ponudba ugodnejša. Prve pošiljke ruskih raket naj bi odšle proti Turčiji že julija.

Turški tok naj bi stekel do konca leta

Na srečanju v Moskvi je sicer ruski predsednik Vladimir Putin poudaril, da krepitev odnosov med državama dokazuje tudi vse večja blagovna izmenjava, ki se je povišala za 15 odstotkov in dosegla vrednost 25 milijonov dolarjev.

Kot primer je navedel plinovod Turški tok, po katerem naj bi že konec leta stekel ruski zemeljski plin do Turčije prek Črnega morja. Predsednika pa sta govorila tudi o načrtih izgradnje prve ruske jedrske elektrarne v Turčiji, ki naj bi jo v kraju Akkuyu zgradili leta 2023, ob 100. obletnici vzpostavitve turške republike.

Spodbuda političnega procesa v Siriji

Ruski in turški predsednik sta spregovorila tudi o razmerah v Siriji in poudarila vlogo, ki jo imata državi v spodbujanju političnega procesa v Siriji. Rusija sicer v Siriji podpira režim predsednika Bašarja Al Asada, Turčija pa opozicijo. Obe pa nasprotujeta večji avtonomiji Kurdov, ki so pomembno sodelovali z ZDA v boju proti džihadistom Islamske države (IS).

Rusko-turško leto kulture in turizma

Zvečer bosta predsednika obiskala sloviti Bolšoj teater in odprla projekt rusko-turškega leta kulture in turizma. Ob tej priložnosti bodo v gledališču priredili predstavo Troja, ki je nastala v turški produkciji.