Odločitev moskovskega sodišča, ki jo je po 12-urni razpravi za zaprtimi vrati sporočilo v sredo zvečer, bo imela resne posledice za vse, ki so povezani z organizacijo Navalnega za boj proti korupciji (Protikorupcijska fundacija ‒ FBK) in njegovo regionalno mrežo. To je predlagalo tožilstvo, ki je ocenilo, da te organizacije destabilizirajo "družbeno-politični položaj v državi".
Kot je novinarjem pred sodiščem povedal predstavnik tožilstva Aleksej Žafjarov, te organizacije "niso zgolj širile informacij, ki so spodbujale sovraštvo in odpor do vladnih predstavnikov, ampak so izvajale tudi ekstremistična dejanja". FBK je po njegovih navedbah pozival "k skrajnim dejanjem, množičnemu uporu in je skušal v nezakonite dejavnosti vključiti tudi mladoletnike".
V skladu z odločitvijo sodišča, ki je stopila v veljavo takoj, bo sodelavcem Navalnega, ki so načrtovali, da bodo kandidirali na septembrskih parlementarnih volitvah, udeležba na volitvah prepovedana. Odvetniki FBK-ja so sicer napovedali pritožbo.
Kot poroča Euronews, bi lahko z označitvijo, da so organizacije ekstremistične, za sodelavce teh pomenilo, da lahko končajo v zaporu. Ta bi lahko grozil tudi posameznikom, ki so finančno podprli organizacije, in tistim, ki so delili obvestila oz. druge materiale organizacije. Oblasti jim lahko tudi zamrznejo bančne račune, dodaja Deutsche Welle.
Navalni: Dokler ste tu, ne bomo izginili
Podporniki Navalnega so zato tudi sodni proces označili za politično motiviranega in za sredstvo utišanja politične opozicije. Navalni pa je svoje podpornike pozval, naj ne obupajo. "Dokler ste tu, ne bomo izginili," je dejal zaprti ruski aktivist v izjavi, objavljeni na Instagramu. "Ne bomo se odpovedali svojim ciljem in idejam. To je naša država, druge nimamo."
Tudi drugi njegovi podporniki, ki delujejo tudi iz tujine, napovedujejo, da jih odločitev sodišča ne bo ustavila in da bodo nadaljevali svoje delo. Kot navaja DW, je več lokalnih odborov organizacij že začelo organizirati nove proteste.
Že na začetku tedna je ruski predsednik Vladimir Putin podpisal zakon, ki bo prepovedoval predstavnikom in podpornikom skrajnih skupin sodelovanje na volitvah za državne položaje. Že takrat so kritiki opozarjali, da je bil napisan zgolj zato, da bi podpornikom Navalnega onemogočili sodelovanje na volitvah.
Združeno kraljestvo in ZDA kritični do odločitve sodišča
Kritično so se na sredno odločitev sodišča v EU-ju, v Združenem kraljestvu in v ZDA.
EU je odločitev sodišča označil za doslej najresnejši poskus zatiranja opozicije.
Britanski zunanji minister Dominic Raab je "perverzno odločitev" sodišča obsodil. "To je napad na tiste, ki se borijo zoper korupcijo in si prizadevajo za odprto družbo. Gre za namerno prepoved politične opozicije v Rusiji."
V Washingtonu so opozorili, da to več tisoč ljudi, zaposlenih v organizaciji, prostovoljcev in na tisoče podpornikov po vsej Rusiji izpostavlja kazenskemu pregonu in zaporu "zgolj zato, ker izvajajo pravico do osnovnih človekovih pravic, ki jih zagotavlja ruska ustava". "S tem dejanjem je Rusija kriminalizirala enega od še preostalih neodvisnih političnih gibanj v državi," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price in hkrati pozval k takojšnji izpustitvi Navalnega.
Gudkov se je zatekel v Kijev
V nedeljo je zaradi pritiska oblasti pred septembrskimi volitvami pobegnil tudi eden najostrejših kritikov Kremlja in nekdanji ruski opozicijski poslanec Dmitrij Gudkov. 41-letnik je odšel v Kijev, ob tem pa opozoril, da ruske oblasti sprejemajo vse možne ukrepe za preprečitev kandidature na volitvah. Po njegovih besedah so mu viri blizu Kremlja sporočili, da bi ga, če ne bi zapustil države, aretirali zaradi lažne kazenske ovadbe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje