Potem ko so tožilci zaslišali Salvinijevega tesnega sodelavca Gianluca Savoinija, ki se je lani v Moskvi srečal s tremi ruskimi poslovneži, nedavno pa tudi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, je Salvini le privolil na zaslišanje v parlamentu.
Zaradi afere je preiskavo že uvedlo milansko tožilstvo. Notranji minister Salvini, ki rusko financiranje Lige odločno zanika, je v torek ocenil, da gre za afero o "ničemer" in da ni ničesar, v kar bi lahko bil vpleten in da mu ni mogoče ničesar očitati. "Ukvarjam se z resničnimi težavami države ‒ ne s podtikanji," je dejal.
Tudi v Moskvi so izrazili pripravljenost sodelovati z italijanskim pravosodjem, tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov pa je dejal, da "Rusija ni finančno podpirala nobenega politika in nobene politične stranke v Italiji".
Mediji objavili zvočni zapis domnevnega srečanja
Ameriški portal Buzzfeed je 10. julija objavil zapis domnevno zvočnega posnetka srečanja oktobra lani v Moskvi med Salvinijevim tesnim sodelavcem, njegovim nekdanjim tiskovnim predstavnikom Gianluco Savoinijem, in tremi Rusi. Na njem so govorili o naftnem dogovoru, v okviru katerega bi Liga dobila 58 milijonov evrov.
Ali je bil naftni dogovor tudi dejansko uresničen in nakazilo izvedeno, ni znano. O srečanju, na katerem sta bila ob Savoiniju še dva Italijana, je pred tem februarja poročal italijanski tednik l'Espresso.
Zaslišanje še ni predvideno
Glavna italijanska opozicijska Demokratska stranka je pozvala Salvinija, naj v parlamentu razjasni, ali je njegova stranka pred letošnjimi majskimi evropskimi volitvami dobila finančna sredstva iz Rusije. V torek so njeni poslanci v parlamentu tudi razvili plakate s fotografijami Salvinija in Savoinija.
Podobno zahtevo kot demokrati je podal tudi vodja koalicijske partnerice Lige, Gibanja petih zvezd, Luigi di Maio.
Za zdaj zaslišanje Salvinija ni predvideno, prav tako ne njegov nastop v parlamentu, zaradi česar je v torek Demokratska stranka protestirala na komisiji za ustavne zadeve in zdaj zahteva, da v senatu afero pojasni tudi premier Giuseppe Conte.
Liga ni edina stranka skrajne desnice v Evropi, ki jo obtožujejo financiranja iz Rusije. Podobne obtožbe so doletele tudi avstrijske svobodnjake in francoski Nacionalni zbor Marine Le Pen.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje