Sandu je predsednica Moldavije od leta 2020. Foto: EPA
Sandu je predsednica Moldavije od leta 2020. Foto: EPA

Proevropska moldavska predsednica je na nedeljskih volitvah s 54,91 proti 45,09 odstotka glasov premagala Stoianogloja, kandidata Rusiji naklonjene opozicijske stranke socialistov, ki ga je Sandu lani razrešila s položaja generalnega državnega tožilca.

Glede na izide, ki jih je objavila volilna komisija po skoraj 99 odstotkih preštetih glasov, je bila udeležba z nekaj več kot 54 odstotki višja kot v prvem krogu, ki je potekal 20. oktobra.

Po približno 85 odstotkih preštetih glasov je sicer v tesni tekmi še vodil Stoianoglo, nato pa so izid preobrnili glasovi volivcev z območja Kišinjeva in volišč v tujini. Na teh naj bi svojo voljo izreklo več kot 300.000 moldavskih državljank in državljanov, kar je po poročanju medijev največ po letu 1991.

Če se gleda glasovanje le znotraj meja Moldavije, je Stoianoglo prejel 51,2 odstotka glasov in Sandu 48,8 odstotka, medtem ko je pri glasovnicah iz tujine dosedanja predsednica prejela več kot 80 odstotkov glasov. Na tokratnih volitvah je bilo največ glasov iz tujine od leta 2010, ko so izseljencem prvič dovolili glasovanje.

Zmago 52-letne nekdanje svetovalke Svetovne banke, ki je pospešila prizadevanje države za približevanje Evropski uniji, njeni podporniki vidijo kot potrditev njene odločne prozahodne usmeritve. A prevlada Stoianogloja v številnih delih države nakazuje, da se njena stranka spopada s hudim izzivom na parlamentarnih volitvah prihodnje poletje.

Stoianoglo je imel podporo proruske stranke socialistov. Foto: Reuters
Stoianoglo je imel podporo proruske stranke socialistov. Foto: Reuters

Predsednica Sandu se je volivcem zahvalila za podporo in oznanila zmago "resnice, pravice in svobode".

"Danes smo, dragi Moldavci, dobili lekcijo o demokraciji, vredno vpisa v zgodovinske knjige. Skupaj smo pokazali moč naše enotnosti, demokracije in zavezanosti dostojni prihodnosti. Hvala vam, dragi Moldavci, doma in v tujini. [...] Ponosna sem, da vam lahko služim," je sporočila.

"Slišala sem vaš glas, tako tistih, ki so me podprli, kot tistih, ki so glasovali za Stoianogloja. Zavezujem se, da bom predsednica za vse vas," je zatrdila.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ji je v objavi na omrežju X že čestitala za ponovno zmago in "evropsko prihodnost" Moldavije, francoski predsednik Emmanuel Macron pa je zapisal, da je demokracija "zmagala nad vsemi posegi in manevri".

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sporočil, da so volivci v Moldaviji jasno izbrali smer družbene stabilnosti in gospodarske rasti.

Predsednik ZDA Joe Biden je ponovno izvolitev Sandu opisal kot zmago za demokracijo in kot spodletel ruski poskus vplivanja na nekdanjo sovjetsko republiko. "Moldavsko ljudstvo je uveljavilo svojo demokratično pravico do izbire lastne prihodnosti in izbralo pot, ki je usklajena z Evropo in demokracijami po vsem svetu," je dejal.

Obtožbe o vmešavanju

Kampanjo in volitve so zaznamovale številne obtožbe o domnevnem ruskem vmešavanju.

"Priča smo obsežnemu vmešavanju Rusije v naš volilni proces, ki lahko močno izkrivi izide," je v nedeljo sporočil svetovalec moldavske predsednice za nacionalno varnost Stanislav Secrieru.

Tudi Sandu je Moskvo večkrat obtožila načrtovanja strmoglavljenja oblasti v Kišinjevu in vmešavanja v moldavske notranje zadeve, med drugim z dezinformacijskimi kampanjami.

Stoianogloja, ki se je zavzemal za hkratni pristop Moldavije k EU-ju in ohranjanje dobrih gospodarskih odnosov z Rusijo, so nasprotniki obtoževali, da je pod vplivom Moskve. Tako kandidat kot Kremelj sta vse obtožbe zanikala. Po volitvah je Stoianoglu svoje podpornike pozval, naj "ohranijo mirno kri, ne glede na izid".

Socialisti izpodbijajo rezultate volitev

V njegovi stranki socialistov so danes izpodbijali rezultate volitev. "Maia Sandu je nelegitimna predsednica, ki jo priznavajo le njeni sponzorji in podporniki v tujini. Moldavsko ljudstvo se počuti izdano in oropano," je stranka zapisala v izjavi, v kateri je navajala tudi "onemogočanje dostopa volivcem" in druge domnevne volilne nepravilnosti, poroča AFP.

Vplivni ruski senator in tesni zaveznik ruskega predsednika Andrej Klišas je dejal, da so k zmagi Sandu pripomogli "prineseni" glasovi. "Prešteješ glasove, vidiš, koliko jih manjka 'pravemu kandidatu', in prineseš zahtevano število glasov z volišč v tujini," je zapisal na omrežju Telegram.