V torek zjutraj je območje prizadel potres z magnitudo 4,9. Na Santorinu in okoliških otokih, ki so jih v zadnjih dneh prav tako stresli potresni sunki, niso poročali o škodi ali žrtvah.
Na območju so v zadnjih 72 urah zaznali več kot 40 potresov z magnitudo nad 4, je za javno radiotelevizijo ERT dejal Atanasios Ganas z nacionalnega inštituta za geodinamiko. Ob tem je priznal, da česa podobnega še ni videl.
Seizmologi ocenjujejo, da bi se lahko intenzivna potresna dejavnost umirila šele čez nekaj dni ali tednov, zato so ljudem svetovali, naj se zaradi nevarnosti zemeljskih plazov izogibajo obalnih območij in zbiranju v zaprtih prostorih.
Zaradi tresenja tal je Santorin od nedelje s trajekti zapustilo več kot 4600 ljudi. Po podatkih letalskega prevoznika Aegean Airlines je otok v ponedeljek z letali zapustilo okoli 1300 ljudi. Za danes je načrtovanih še osem poletov, s katerimi bo otok zapustilo 1400 potnikov.
Kljub nizu potresov je grški premier Kiriakos Micotakis prebivalce v ponedeljek pozval, naj ostanejo mirni. Grška vlada se je medtem v nedeljo zvečer sešla na kriznem sestanku. Na Santorinu so preventivno napotili enote civilne zaščite. Tudi vojska se pripravlja na morebitno reševalno operacijo.
Santorin je vulkanski otok, ki je nastal ob izbruhu ognjenika okoli 1600 let pred našim štetjem. Leži na območju tektonskih plošč, katerih premiki lahko povzročijo močne potrese. Leta 1956 so potresi z magnitudo 7,7 in 7,2 in cunamiji, ki so sledili, terjali številne smrtne žrtve in veliko škodo v regiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje