Na ta dan pred 30 leti so iz srbskih položajev v vasi Mrkovići izstrelili granato, ki je na mestni tržnici Markale ubila 68 in ranila 142 ljudi.
Cvetje so pri spominskem obeležju v Sarajevu ob številnih udeležencih položili tudi županja Sarajeva Benjamina Karić, predstavniki mestnih oblasti in številnih okoliških občin ter člana predsedstva BiH-a Željko Komšić in Denis Bećirović, je poročal bosanski medij Klix.
"Danes smo se zbrali na Markalah, da izrazimo globoko spoštovanje do nedolžnih žrtev in da izrazimo solidarnost z njihovimi družinami. Tako prebivalci Sarajeva kot tudi celotne Bosne in Hercegovine so bili izpostavljeni brutalni agresiji, teroriziranju in pobijanju," je dejal Bećirović.
Dodal je, da se imajo nekateri neodgovorni politiki za naslednike vojnih zločincev, kar je nedopustno, in od EU-ja pričakuje, da obsodi takšne izjave. "V Evropi moramo imeti ničto stopnjo tolerance do takšnih pojavov, saj so enako nevarni za BiH kot za evropsko celino."
Poudaril je, da sta po drugi svetovni vojni obstajali dve sodišči, ki sta sodili vojnim zločincem, v Nürnbergu in v Haagu. "Njihovih sodb ne more izničiti nobena izjava neodgovornega politika. Sodbe ostajajo večni opomin evropski celini, kaj se zgodi, če zla ne presekamo pri koreninah," je opozoril.
Na komemoraciji v Narodnem gledališču je predsedujoči skupščini kantona Sarajevo Elvedin Okerić opomnil, da je skupščina že leta 2007 predlagala, da se 5. februar razglasi za dan spomina na vse ubite in ranjene prebivalce Sarajeva v letih obleganja med 1992 in 1995.
Opozoril je, da morajo biti vsi odgovorni za zločine obsojeni, ker se bodo v nasprotnem primeru ideologije zla, kjer koli se bodo pojavile, našle opravičilo za nove vojne in zločine proti otrokom in civilistom, kot se trenutno dogaja v Palestini.
"Sarajevo se danes spominja vseh, ki so dali življenja za svobodo in domovino," je sklenil Okerić.
Med obleganjem Sarajeva je bil ubit 1601 otrok
Fikret Grabovica, predsednik Združenja staršev ubitih otrok obkoljenega Sarajeva 1992–1995, je v govoru opozoril, da so zločinci namerno ubijali otroke. Obžaluje, da do zdaj za zločine nad njimi ni bil obtožen nihče. "Naše rane še vedno niso zaceljene," je dejal Grabovica.
"Imela sem občutek, da je bilo tisti dan na tržnici celo Sarajevo. Bil je lep, sončen dan, kot je danes. Nato je bila v trenutku pokošena množica ljudi. Videla sem veliko krvi, povsod so bili mrtvi ljudje, drugi so bežali in kričali. Bil je kaos," je po poročanju N1 BiH povedala 72-letna Vahida Tvico, katere mož in sin sta bila ubita v napadu.
Med obleganjem Sarajeva je bilo ubitih 11.541 ljudi, med njimi 1601 otrok. Več kot 50.000 Sarajevčanov je bilo ranjenih, mnogi s trajnimi posledicami. Obleganje Sarajeva je trajalo 1425 dni in velja za najdaljše obleganje mesta v sodobni evropski zgodovini.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje