Prebivalci Švice bodo lahko po 1. januarju svoj spol in/ali ime s posebno izjavo spremenili na matičnem uradu. Mlajši od 16 let bodo potrebovali tudi soglasje staršev oz. skrbnikov.
Dosedanji pogoji za spremembo spola v Švici so se razlikovali po posameznih kantonih. Ponekod so zahtevali potrdilo zdravstvenega delavca o spolni identiteti posameznika, drugje tudi potrdilo o hormonskem zdravljenju ali anatomski spremembi genitalij. Pri spremembi imena je zadostoval dokaz, da oseba izbrano ime že dlje časa neformalno uporablja.
Gre torej za precejšnjo poenostavitev regulacij, s katero se pretežno konservativna Švica po poročanju Reutersa postavlja med vodilne evropske države glede omogočanja spolne samoidentifikacije.
Vse več evropskih držav spremembe ne pogojuje s posegom
Na svetu je le okoli 20 držav, ki uradne spremembe spola ne pogojujejo z medicinskim posegom. Nekatere evropske države, kot so Danska, Grčija in Francija, so v zadnjih letih odpravile zahtevo medicinskega postopka, kot so kirurški poseg, sterilizacija ali psihiatrična ocena. Podoben predlog zakonodaje je sprejela tudi Španija. Nemčija je leta 2018 postala prva evropska država, ki je priznala tretji spol, junija letos pa so poslanci zavrnili dva zakonska predloga za možnost spolne samoidentifikacije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje