Plakat proti avtomatski vključenosti v program darovanja organov. Foto: Reuters
Plakat proti avtomatski vključenosti v program darovanja organov. Foto: Reuters

Švicarska vlada in parlament sta pred referendumom podprla sodelovanje v Frontexu, temu v prid pa se je glede na projekcije izidov izreklo 72 odstotkov volivcev.

Švica že od leta 2011 sodeluje pri Frontexu, zdaj pa bi postopoma do leta 2027 okrepili število ljudi, ki za polni čas sodelujejo z agencijo, s šest na 40. Obenem bi skoraj potrojili letni finančni prispevek na 61 milijonov frankov.

Z reformo Frontexa naj bi do leta 2027 pridobili stalno evropsko enoto z 10.000 pripadniki mejne in obalne straže. Trenutno ima agencija približno 1500 uslužbencev iz različnih držav članic.

Nevladne organizacije sicer Frontex redno obtožujejo nezakonitega vračanja migrantov, konec aprila pa je po preiskavi Evropskega urada za boj proti goljufijam odstopil prvi mož agencije. Švicarska vlada je pred referendumom svarila, da bi Švica v primeru zavrnitve okrepljenega sodelovanja v agenciji Frontex tvegala avtomatično izključitev iz schengenskega območja.

Sorodna novica Zelena luč Švicarjev za Netflixovo financiranje domače produkcije

Darovanje organov

Na referendumu je bil tudi predlog, ki predvideva, da bi bili po novem vsi državljani Švice avtomatično darovalci organov, imeli pa bi pravico izraziti nasprotovanje temu. Tudi to so udeleženci referenduma večinsko podprli, in sicer z 59 odstotki glasov.

S tem korakom bi se ljudje šteli za darovalce, razen če bi izrecno izjavili, da je to proti njihovi volji. Trenutno se morajo Švicarji odločiti, da postanejo darovalci, vendar se vlada zavzema za spremembo, da bi bolnikom, ki so hudo bolni, omogočila darovanje brez dolgih čakalnih dob.

Švicarji so glasovali še o predlogu zakonodaje, ki bo ponudnike pretočnih video vsebin zavezala k vlaganju v švicarske medije in filmsko produkcijo. Uredbo, znano kot Lex Netflix, je podprlo 58 odstotkov udeležencev referenduma.