Thaci je na prvem zaslišanju zanikal krivdo. "Obtožnica je popolnoma neutemeljena in izrekam se za nedolžnega v vseh točkah obtožnice," je na uvodnem zaslišanju dejal Thaci, ki je v četrtek po uradni potrditvi obtožnice odstopil s položaja predsednika.
Med obtoženimi vojnih zločinov so še vodja Demokratske stranke Kosova in nekdanji predsednik parlamenta Kadri Veseli, vodja poslanske skupine največje opozicijske stranke Samoopredelitev (Vetevendosje) Rexhep Selimi in nekdanji tiskovni predstavnik Osvobodilne vojske Kosova (OVK) in nekdanji predsednik parlamenta Jakup Krasniqi.
Tudi Krasniqi je danes stopil pred sodnika in se prav tako izrekel za nedolžnega, rekoč da se mu "dogaja krivica".
Obtožbe umorov, mučenja in prisilnih izgonov Srbov in Romov
Četverica je obtožena vojnih zločinov zaradi nezakonitih ali samovoljnih aretacij in priporov, krutega ravnanja, mučenja in umorov ter zločinov proti človečnosti zaradi mučenj, umorov, prisilnega izginotja ljudi in pregona, v času med marcem 1998 in septembrom 1999, piše na spletni strani posebnega sodišča za vojne zločine na Kosovu.
Glede na ugotovitve tožilstva so zločine izvajali pripadniki OVK-ja na več lokacijah na Kosovu in na severu Albanije proti več sto civilistom in ljudem, ki niso sodelovali pri sovražnostih. Žrtve so bili domnevni nasprotniki OVK-ja in pozneje kosovskih oblasti, med drugim Srbi, Romi, pripadniki drugih manjšin, katoličani ter civilisti, ki naj bi sodelovali s srbskimi oblastmi ali imeli stike s Srbi.
Posebno sodišče so ustanovili leta 2015 za vojne zločine OVK-ja med kosovskim konfliktom in po njem. Sodišče obravnava zločine, ki jih ni preiskovalo Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki je delo končalo decembra 2017.
Thaci in Veseli na čelu bojev za samostojnost Kosova
Thaci in Veseli, ki je v preteklosti med drugim vodil kosovsko obveščevalno službo in bil predsednik parlamenta, sta bila vojaška poveljnika Osvobodilne vojske Kosova, ki se je v letih 1998–1999 borila za samostojnost Kosova in proti Srbiji pod vodstvom predsednika Slobodana Miloševića.
Konflikt je zahteval okoli 13.000 življenj in se je končal šele po Natovem bombardiranju takratne Zvezne republike Jugoslavije, po katerem so se srbske sile umaknile s Kosova.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje