Brodolom prebežnikov ob zahodni obali Libije je zadnja v nizu tragičnih nesreč na eni od najbolj smrtonosnih migracijskih poti.
Po navedbah varnostnega vira so sodelavci libijskega Rdečega polmeseca našli 28 trupel prebežnikov in tri preživele na dveh različnih mestih ob obali Al-Alous, okoli 90 kilometrov od Tripolija.
Po posmrtnih ostankih sodeč se je čoln prevrnil pred nekaj dnevi, je še povedal vir in dodal, da bi lahko število smrtnih žrtev še naraslo.
Zadnja tragedija se je zgodila le nekaj dni po tistem, ko je v podobnih incidentih ob obali Libije v enem tednu umrlo 160 prebežnikov, s čimer je skupno število umrlih po podatkih Mednarodne organizacije za migracije letos naraslo na 1500.
Libija, ki jo že leta pretresajo konflikti in brezvladje, je postala ključna izhodiščna točka za afriške in azijske prebežnike, ki skušajo doseči Evropo.
Tunizijske oblasti pa so v soboto sporočile, da so rešile 44 prebežnikov, ki so odpluli iz Libije, da bi dosegli Italijo. Njihov čoln se je pokvaril ob jugovzhodni obali Tunizije, je povedal vodja Rdečega polmeseca v južni pokrajini Medenine Munji Salim.
Več sto prebežnikov prispelo v Italijo
Na jugu Italije so ta konec tedna zabeležili prihod več sto prebežnikov, med katerimi so bili tudi številni Afganistanci in Sirci. Samo v nedeljo se je v pristanišču Crotone v deželi Kalabriji izkrcalo 490 prebežnikov, ki so jih rešili na morju.
Že zjutraj je v to pristanišče na jugu italijanskega škornja na krovu jadrnice prispelo 90 ljudi, ki jih je pred obalo Kalabrije prestregel patruljni čoln italijanske obalne straže.
Pozneje je po poročanju italijanskih medijev prispelo še 400 ljudi, potem ko jih je na morju rešila trgovska ladja, ki je plula pod rusko zastavo. Z nje so prebežnike s patruljnimi čolni prepeljali do pristanišča.
Med prebežniki so bili številni Afganistanci in Sirci in mladoletniki brez spremstva, pa tudi otroci in nosečnice. Eno od njih so morali prepeljati v bolnišnico v Crotone.
Z danes prispelimi prebežniki je število prebežnikov, ki so v zadnjih 24 urah prispeli v Crotone, naraslo na 700. Sprejemni center za begunce je v težkem položaju in deluje skoraj na meji zmogljivosti.
"Prebežniki so dehidrirani in izčrpani. Potovanje do obale Crotoneja je trajalo od šest do sedem dni v težkih pogojih. Na srečo je bila doslej le ena oseba pozitivna na novi koronavirus," je povedala sodelavka Rdečega križa Ivana Mangione.
Prihodi prebežnikov čez Sredozemsko morje proti Evropi ne pojenjajo. Ob osrednji sredozemski poti pa je pod pritiskom tudi pot na vzhodu Sredozemlja. V minulih dneh se je v bližini grške obale zgodilo več nesreč, v katerih je umrlo najmanj 30 ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje