Salmond, ki je od leta 2007 sedem let vodil decentralizirano škotsko vlado, je bil zaslužen, da je na referendumu leta 2014, na katerem so Škoti sicer s 55 odstotki glasov zavrnili samostojnost Škotske, podpora neodvisnosti skokovito narasla.
Sedanji premier Škotske John Swinney je dejal, da je "globoko pretresen in žalosten".
"Alex je neutrudno delal in se neustrašno boril za državo, ki jo je ljubil, in za njeno neodvisnost. Škotsko nacionalno stranko je z obrobja škotske politike popeljal v vlado in Škotsko pripeljal zelo blizu temu, da bi postala neodvisna država," je dejal.
"Alex Salmond je bil več kot 30 let veličastna osebnost škotske in britanske politike. Za seboj pušča trajno zapuščino," je dejal britanski premier Keir Starmer in dodal, da se je Salmon odločno zavzemal za škotsko dediščino, zgodovino in kulturo ter za skupnosti, ki jih je zastopal.
Nicola Sturgeon, ki je pozneje prevzela vodenje SNP-ja, je dejala, da sicer ne more zanemariti dogodkov, ki so vodili do razpada njunega odnosa, vendar ostaja dejstvo, da je bil izjemno pomembna osebnost v njenem življenju. "Bil je moj mentor in več kot desetletje sva tvorila eno najuspešnejših partnerstev v politiki Združenega kraljestva. Alex je moderniziral SNP in nas prvič popeljal v vlado, postal četrti premier Škotske ter pripravil teren za referendum leta 2014, ki je Škotsko pripeljal na rob neodvisnosti," je dejala.
Iz majhne v največjo stranko na Škotskem
Po ustavnih spremembah, s katerimi so Škoti leta 1999 ponovno dobili parlament, je Salmond preoblikoval Škotsko nacionalno stransko (SNP), ki je imela le nekaj sedežev v londonskem parlamentu, v prevladujočo politično silo na Škotskem.
Njegov ugled so načele obtožbe o spolnih napadih iz časa, ko je bil premier, vključno z obtožbo poskusa posilstva. Leta 2020 je bil po sojenju oproščen vseh obtožb.
Salmond je s takratnim britanskim premierjem Davidom Cameronom leta 2012 podpisal sporazum o referendumu za škotsko neodvisnost in sprožil gibanje, ki je spodbudilo škotsko politično zavest. Tako se je referenduma leta 2014 udeležilo 84,6 odstotka volilnega telesa, največ v povojni Britaniji od leta 1951. Salmond je referendumsko zavrnitev neodvisnosti obžaloval. "Izid referenduma predstavlja največjo izgubljeno priložnost v sodobni škotski zgodovini," je deset let pozneje dejal nekdanji prvi mož škotske vlade.
Salmond je SNP zapustil in leta 2021 ustanovil stranko Alba – po škotskogelškem izrazu za Škotsko – in se še vedno zavzemal za škotsko neodvisnost, vendar stranka ni imela veliko uspehov na volitvah. Salmons si je nakopal nekaj zamer tudi z vodenjem oddaje na ruskem kanalu RT.
Salmond se je SNP-ju pridružil kot študent in bil pomemben član socialistične frakcije, ki je agitirala za spremembe v stranki. Leta 1982 so skupino izključili iz stranke, vendar so Salmonda po mesecu dni ponovno sprejeli.
Delal je kot ekonomist na kmetijskem oddelku škotske vlade in v škotski kraljevi banki. Preživela ga je žena Moira McGlashan, s katero se je poročil leta 1981.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje