Razdejanje v Donji Jablanici, potem ko se je po močnem dežju sprožil plaz iz bližnjega kamnoloma. Foto: Reuters
Razdejanje v Donji Jablanici, potem ko se je po močnem dežju sprožil plaz iz bližnjega kamnoloma. Foto: Reuters

Na prizadetih območjih reševalci še naprej iščejo pogrešane, strokovne ekipe pa odpravljajo škodo na prometni, telekomunikacijski in elektroenergetski infrastrukturi. Napovedan je tudi prihod mednarodnih reševalnih ekip, ki bodo pomagale pri iskanju pogrešanih in odpravljanju posledic naravne katastrofe.

Vzpostaviti jim je uspelo cestno povezavo med Mostarjem in Jablanico, vendar je vožnja po cesti dovoljena le za vozila reševalnih služb in nujne primere. Oblasti pozivajo ljudi, naj se ne podajajo na prizadeta območja.

Donja Jablanica je med najhuje prizadetimi območji. Foto: Reuters
Donja Jablanica je med najhuje prizadetimi območji. Foto: Reuters

Prebivalce uničenih območij, ki so ostali brez domov, so namestili v hotelih in domu starejših občanov v Jablanici, številni pa so se zatekli k sorodnikom in prijateljem.

Hidrološke razmere se medtem umirjajo. Pristojne službe so danes sporočile, da se vodostaji vseh rek z izjemo Save znižujejo. Ker v prihodnjih dneh ni napovedanih novih obilnejših padavin, pričakujejo, da se bo stanje povsem stabiliziralo.

Sava še vedno narašča, vendar po izračunih hidrologov ne bo dosegla vodostajev, pri katerih bi se prelila iz struge. Ob občutnejših spremembah vremenskih razmer v povodju Save pa bodo pristojne službe opozorile prebivalstvo, so sporočili.

V BiH-u danes potekajo tudi lokalne volitve. Osrednja volilna komisija je v preteklih dneh volitve preložila za štiri volilne enote, ki so jih prizadele poplave, ter za del volišč v Fojnici, davi pa je sporočila, da preložitev volitev velja za celotno območje Fojnice.

Slovenija je namenila pomoč v vrednosti 250.000 evrov

Ekipa slovenskih reševalcev je krenila v BiH. Foto: BoBo
Ekipa slovenskih reševalcev je krenila v BiH. Foto: BoBo

Kot so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje, bo Slovenija pomoč BiH-u pri posredovanju ob poplavah zagotovila na podlagi njenega zaprosila za pomoč z mehanizmom EU-ja na področju civilne zaščite. Naša država bo pomoč zagotavljala od danes do prihodnje nedelje.

Skupna vrednost pomoči bo znašala do 250.000 evrov, Evropska komisija pa jo bo povrnila v višini do 75 odstotkov transportnih in nekaterih operativnih stroškov delovanja enot. Finančna sredstva za izvedbo pomoči bo zagotovilo ministrstvo za obrambo iz finančnega načrta pri Upravi RS-ja za zaščito in reševanje.

Na pomoč prizadetim v Bosni in Hercegovini so se dopoldne odpravili slovenski reševalci. Vlada je tja napotila enoto za iskanje in reševanje v urbanih okoljih in enoto reševalnih psov. Pomagali bodo pri iskanju morebitnih preživelih.

Pomoč v BiH prihaja tudi iz drugih držav. EU je namreč z omenjenim mehanizmom tja napotil še reševalce iz Hrvaške in Srbije, je na družbenem omrežju X sporočil evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Nujno podporo v obliki ekip, črpalk, bagrov, generatorjev in druge opreme pa so po njegovih navedbah poleg Slovenije, Hrvaške in Srbije ponudile tudi Slovaška, Poljska, Albanija, Turčija, Severna Makedonija in Črna gora.