Mercier naj bi v senatu za štiri leta zaposlil kot asistentko tudi svojo ženo, zatem pa še eno od svojih hčerk, ki je takrat živela v Londonu.
Afero je razkril satirični časopis Le Canard Enchaîné avgusta 2017, pol leta po tem, ko je takratni premier François Fillon izstopil iz predsedniške tekme, ko je prišlo na dan, da je plačeval svoji ženi za neobstoječi položaj. Leta 2020 je sodišče odločilo, da sta zakonca Fillon kriva poneverjanja javnih sredstev.
Mercierjeva žena Joëlle naj bi med letoma 2005 in 2009 prejela 84.525 evrov, medtem ko naj bi hčerka nekdanjega ministra, Delphine, sicer umetnostna zgodovinarka, prejemala po 2000 evrov mesečno, skupaj pa več kot 37.100 evrov. Še dodatnih najmanj 30.000 evrov naj bi šlo za fiktivnega Devillersa.
75-letni Mercier, ki je pod francoskim desno usmerjenim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem med letoma 2009 in 2010 zasedal stolček ministra za podeželje in regionalno načrtovanje, med letoma 2010 in 2012 pa bil minister za pravosodje, zanika, da so bila delovna mesta fiktivna. Njegov odvetnik André Soulier naj bi Mercierja branil z argumentom, da je Joëlle Mercier vodila možev dnevnik, medtem ko mu je hčerka iz Londona svetovala na temo politike in kulture.
Hči računalnik in dokumentacijo "izgubila"
Preiskovalci niso našli nobenih dokazov, da bi kdor koli od omenjenih treh dejansko izvajal kakršno koli delo na katerem od Mercierjevih računalnikov. Mercier trdi, da napotkov preprosto ni dajal po računalniku, ampak verbalno, poroča Guardian. Njegova hčerka je policiji priznala, da je uporabljala računalnik, a da ga je skupaj z vso ključno dokumentacijo "izgubila ob selitvi".
"Med Michelom, njegovo ženo in njegovo hčerko ni bilo izmenjane nobene e-pošte profesionalne narave, prav tako nobenih drugih sledi, da bi bili v poslovnem odnosu," navaja policijsko poročilo.
Nekdanjemu ministru sodijo tudi v ločenem primeru domnevne poneverbe davkoplačevalskih sredstev, ko je bil med letoma 1990 in 2013 predsednik generalnega sveta departmaja Rona, njegova žena pa naj bi z javnimi sredstvi organizirala vrsto zasebnih družabnih dogodkov. Soulier je za časopis Libération to komentiral: "Če je bil denar pridobljen na nezakonit, nekonvencionalni način, naj ga moja stranka povrne. Zakaj iz tega delati javni cirkus? Mar to pomaga republiki?"
Sojenje naj bi trajalo osem dni. Mercierju, očetu petih otrok, če bo sodišče odločilo, da je kriv, grozi do desetletna zaporna kazen. Njegova žena in hčerka sta obtoženi prejemanja ukradenih sredstev in sostorilstva pri poneverjanju javnih sredstev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje