Eden izmed odrov v Lizboni, ki gosti svetovni dan mladine. Foto: Reuters
Eden izmed odrov v Lizboni, ki gosti svetovni dan mladine. Foto: Reuters

Nekateri upajo, da bo srečanje pripomoglo k duhovni prenovi, drugi pa se zgražajo zaradi visokih stroškov.

Lizbonski je že 37. svetovni dan mladih ter 16. v obliki mednarodnega shoda. Od zadnjega, panamskega, so zaradi epidemije minila kar štiri leta. Kot kaže, pa je zdaj vse pripravljeno za otvoritveno mašo, s katero se bo v portugalski prestolnici nocoj tudi uradno začelo letošnje šestdnevno srečanje, polno verskih in debatnih dogodkov ter zlasti druženja.

Na svetovni dan se je letos prijavilo okoli pol milijona mladih, še enkrat več pa naj bi jih prišlo spontano. Sodeluje 20.000 prostovoljcev, sedemsto škofov in dvajset kardinalov. V Lizbono prihaja tudi Frančišek, in to jutri: na programu obiska ima državniška srečanja, udeležbo na štirih množičnih dogodkih z mladimi ter vsaj še sobotni obisk svetišča v Fatimi, kamor papeži romajo v času hudih kriz. Organizatorji napovedujejo udeležbo 500 mladih Ukrajincev in upajo tudi na Ruse.

Premier Antonio Costa, ki si je prizorišče ogledal v ponedeljek, priznava, da je sodelovanje med ljudmi in zlasti institucijami na Portugalskem težko, da pa je organizacija svetovnega dneva mladine dokaz enotnosti. A mnogi so nezadovoljni, ker bo dogodek stal državo krepko čez 100 milijonov evrov: umetnik Bordalo II., denimo, je tri milijone evrov vredni oder zaključne maše pred dnevi protestno pokril s preprogo iz bankovcev.

Tudi na Portugalskem, kjer se za katoličane opredeljuje skoraj 90 odstotkov ljudi, tvega Cerkev postransko vlogo v družbi. Svetovni dan mladih naj bi zato prispeval ne le k pravičnejšemu svetu, ampak tudi k duhovni prenovi doma. Poteka pod marijanskim geslom: Vstani.