Vodstvo je sicer privolilo v večino drugih zahtev sindikata strojevodij GDL, hkrati pa so pred sodiščem proti njemu sprožili tožbo, ker menijo, da je stavka nezakonita. Delovno sodišče v Frankfurtu je zvečer odločilo, da se stavka sindikata nemških strojevodij GDL lahko nadaljuje. Iz Deutsche Bahna so sporočili, da se bodo na sodbo sodišča pritožili na višje deželno sodišče, ki bo zahtevo predvidoma obravnavalo v petek, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Tudi zadnjo ponudbo so sindikati zavrnili
Tik pred začetkom tretje, najdaljše stavke dela zaposlenih je vodstvo Nemških železnic predstavilo novo ponudbo, je za Radio Slovenija poročala Polona Fijavž. Tako pristaja na izplačilo enkratnega t. i. koronabonusa v znesku 600 evrov za tekoče leto, plače pa naj bi se zvišale v 36 mesecih, potem ko je vodstvo sprva vztrajalo pri 40 mesecih.
Vendar pa so v sindikatu, ki med drugim zahteva 3,2-odstotno zvišanje plač v 28 mesecih, 1,4 odstotka letos in 1,8 odstotka prihodnje leto, ponudbo zavrnili. "Pripravljeni smo se pogajati, vendar nihče ne bi smel postavljati pogojev," je ob robu shoda na glavni železniški postaji v Leipzigu dejal vodja GDL-ja Claus Weselsky.
Po njegovem mnenju vztrajanje Deutsche Bahna, da bi bil dogovor omejen na staro kolektivno pogodbo, predstavlja grožnjo za sindikat za delitev na prvo- in drugorazredne člane. "Cilj vodstva upravljavca železnic je uničiti obstoj GDL-ja," je dejal Weselsky, ki se sklicuje na zakonodajo s področja kolektivnih pogajanj.
GDL se namreč v Deutsche Bahnu za vpliv bori z večjim železniškim in transportnim sindikatom EVG. Zakonodaja pa določa, da se, če sta v podjetju dva sindikata, uporablja kolektivna pogodba večjega zastopstva delavcev.
Ker niso dosegli dogovora, so v GDL-ju stavko s tovornega prometa ob 2. uri zjutraj razširili še na potniškega. Tokrat bodo stavkali tudi ves konec tedna, kar je že in še bo povsem ohromilo železniški promet v državi in mestih, v nekaterih zveznih deželah se končujejo počitnice.
Weselsky je prepričan, da bodo z zahtevami uspeli. Zgodovina se ponavlja in vodstvo bo spet izgubilo, je dejal. "Prepričan sem, da je solidarnost med strojevodji v sindikatu tako močna, da se bomo lahko uprli vodstvu," je dodal.
S tožbo nad stavko
Vodstvo železnic je medtem na sodišče vložilo zahtevo, da se stavka nemudoma prekine, odločitev naj bi padla še nocoj. Vse več je tudi pozivov vladi, da naj v sporu, zaradi katerega so oškodovani predvsem potniki, čim prej posreduje. Nemške železnice so namreč državno podjetje. Medtem pa je letalska družba Lufthansa za 30 odstotkov povečala število notranjih poletov za prihodnje dni.
Zadnja stavka strojevodij se je končala pred enim tednom, potekala je med 23. in 25. avgustom. Prva je bila med 10. in 13. avgustom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje