Napis na transparentu pravi:
Napis na transparentu pravi: "Mama, ne skrbi, danes me oblast ni ubila!" Foto: Pixsell/BoBo

Udeleženci protestnega shoda, h kateremu je pozvala opozicija, so se zvečer zbrali pred železniško postajo v središču mesta in zahtevali, da vsi posredno in neposredno odgovorni za nesrečo prejšnji petek odstopijo ter kazensko odgovarjajo.

Pri tem so pozvali tudi k odstopu župana Novega Sada Milana Đurića in predsednika vlade Miloša Vučevića ter države Aleksandra Vučića, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Protestniki so nosili transparente z napisi "Imate krvave roke" in "Za to boste odgovarjali", vzklikali pa so "Lopovi" in "aretirajte Vučića".

Srbski opozicijski politiki, aktivisti in organizacije za človekove pravice oblasti, zveste Vučiću, obtožujejo korupcije, povezav z organiziranim kriminalom, nepotizma in pretirane birokracije.

Nekateri udeleženci protesta so pri tem po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug razbili okna in vrata na poslopju mestne hiše, vanj metali bakle in petarde, zaradi česar je zagorelo v pritličju stavbe.

Protestniki so skušali na silo vstopiti v stavbo. Policija je proti njim uporabila solzivec.

Fekalije pred mestno hišo, napad na prostore SNS-a

Predtem so protestniki pred vhod mestne hiše zlili fekalije iz cisterne, ki so jo pripeljali s traktorjem. V stavbo naj bi metali tudi rdečo barvo in kamenje.

Maskirani protestniki so predtem danes napadli tudi prostore vladajoče Srbske napredne stranke (SNS) v mestu, pri čemer so v stavbo metali jajca in druge predmete ter razbili okna na njej, še poroča Tanjug.

"Ljudje so zelo jezni. To je velika žalost," je dejal opozicijski poslanec Radomir Lazović, ki se je pridružil protestom.

Umrlo 14 ljudi, trije v smrtni nevarnosti

V petkovem zrušenju nadstreška na sicer pred kratkim obnovljeni železniški postaji je umrlo 14 ljudi. V času nesreče je bilo na postaji zaradi bližajočega konca tedna veliko ljudi. Trije ljudje so bili huje poškodovani in so še vedno v smrtni nevarnosti. Med smrtnimi žrtvami sta tudi dva otroka.

Srbski minister za gradbeništvo, promet in infrastrukturo Goran Vesić je po incidentu danes odstopil s položaja.

"Morilci naših otrok" piše na transparentu. Foto: Pixsell/BoBo

Premier napovedal, da bo sprejel odstop ministra Vesića

Premier je napovedal, da bo sprejel odstop Vesića, ki je dejal, da odstopa zaradi moralnih razlogov.

"Mislim, da je odločitev Gorana Vesića dejanje resnega človeka, ki se zaveda, da ko opravljaš najpomembnejše državne funkcije, nosiš tudi breme odgovornosti. Ne dvomim, da subjektivno ni kriv za nič, kar se je zgodilo 1. novembra v Novem Sadu," je dejal Vučević, a dodal, da je Vesić objektivno odgovoren, ker je minister tega resorja.

"Ne morem reči, da je svoje delo opravljal slabo, a v politiki je odgovornost tudi za stvari, za katere nisi sam kriv. Razumel sem njegovo sporočilo in odstop," je dejal Vučević.

Postajo so sicer julija prenovili, kar je bila že druga prenova od leta 2020, pri tem pa srbske železnice še naprej vztrajajo, da nadstrešek, ki se je zrušil, ni bil vključen v dela, ki sta jih opravljali dve kitajski podjetji.

Vučević je izrazil pričakovanje, da bodo policija, tožilstvo in sodišče jasno ugotovili, kdo je odgovoren za tragedijo. "Prišlo bo tudi do politične odgovornosti in pričakujem, da odstop Vesića ne bo edini," je še zatrdil srbski premier.

Nasilni nočni protesti v Novem Sadu

Donosni državni posli za Utiber

Srbska javnost od oblasti zahteva odgovornost tistih, ki so sodelovali pri projektu prenove postaje, med katerimi so podjetja, ki so nadzorovala obnovitvena dela. Za nadzor so najeli konzorcij podjetij pod vodstvom madžarskega podjetja Utiber, s katerim so sklenili za kar 37,5 milijona evrov vredno pogodbo.

Kot piše Nova.rs, podjetja, ki so nadzorovala dela pri obnovi postaje, redno dobivajo tudi druge donosne posle od države. Med temi izstopa podjetje Utiber.

Po pisanju portala Utiber v Srbiji deluje že desetletje, potem ko je bil leta 2014 v Novem Sadu ustanovljen Projektni biro Utiber. Njegov večinski lastnik je s 85 odstotki delnic madžarsko podjetje Utiber Kozuti Beruhazo, preostalih 15 odstotkov pa ima širši javnosti neznani Miodrag Jović, ki je tudi direktor. Samo lani je to podjetje ustvarilo 3,7 milijona evrov čistega dobička.

Poleg nadzora del pri obnovi železniške postaje je Utiber zadolžen še za nadzor nad več drugimi velikimi projekti. Zadnja v nizu pogodb, ki jih je to podjetje sklenilo z ministrstvom za gradbeništvo, se nanaša na nadzor nad projektom izgradnje železnice od Zemuna polja do novega Nacionalnega stadiona, ki je vredna več kot devet milijonov evrov.

Po navedbah Nova.rs je Utiber od leta 2021 dobilo 20 poslov v Srbiji, katerih vrednost skupaj z davkom znaša skoraj 75 milijonov evrov. Čeprav je Utiber v večini teh poslov sodeloval v konzorciju z drugimi podjetji, pa je bil skoraj vedno nosilec del. Največ poslov, od tega sedem, je podjetje dobilo od družbe "Železniške infrastrukture Srbije" za nadzor del na železnicah po vsej Srbiji.

Aprila lani je Utiber s finančnim ministrstvom sklenil pogodbo za nadzor in vodenje projekta gradnje Nacionalnega stadiona na Surčinu, ki je vredna 14 milijonov evrov.

Protestniki v Novem Sadu so odgovornost za nesrečo pripisali oblastem.  Foto: Reuters
Protestniki v Novem Sadu so odgovornost za nesrečo pripisali oblastem. Foto: Reuters