Organizatorji po vrsti protestov na Češkem, med drugim proti sankcijam zoper Rusijo in proti članstvu v zvezi Nato in EU-ju, trdijo, da
Organizatorji po vrsti protestov na Češkem, med drugim proti sankcijam zoper Rusijo in proti članstvu v zvezi Nato in EU-ju, trdijo, da "shod proti revščini" ni "proruski". Foto: EPA

"Prišli smo, ne zato, ker nimamo ničesar za početi, ampak ker nas je strah za našo prihodnost," je sporočil Josef Středula, vodja konfederacije češko-moravskih sindikatov CMKOS.

Sindikalni voditelji zahtevajo omejitev cen hrane, energije in najemnin ter dvig minimalne plače. Minimalna plača na Češkem trenutno znaša 661 evrov na mesec. Glede na uradne statistične podatke so se cene potrošniških dobrin v avgustu na letni ravni povečale za 17,2 odstotka.

Desnosredinska vlada pod vodstvom Petra Fiale skuša odgovoriti na naraščanje zlasti cen energije z določitvijo cenovne kapice za elektriko in plin za gospodinjstva in mala podjetja. Ukrep bo začel veljati šele z novembrom.

Podobni protesti potekajo tudi na Slovaškem, kjer protestniki od vlade zahtevajo, da jasno predstavi ukrepe za prihodnje mesece v povezavi s cenami energentov za gospodinjstva, podjetja in javne ustanove, poroča slovaški časopis Pravda.

Na Češkem večkrat protestirali proti sankcijam zoper Rusijo

Češko v zadnjih tednih pretresajo številni množični protesti, ki zahtevajo več od vlade v boju proti naraščajočim cenam. Veliko protestnikov za položaj krivi tudi Evropsko unijo in sankcije proti Rusiji, ki jih je EU sprejel zaradi ruske invazije v Ukrajini.

Na Češkem so vse glasnejši pozivi, da bi bilo treba sankcije odpraviti, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Sindikalni vodja Josef Středula sicer trdi, da "shod proti revščini" ni ekstremističen ali proruski, poroča spletna stran expats.cz.