Foto: EPA
Foto: EPA

Vsako leto namreč kadilci odvržejo milijone ogorkov, kar povzroča strupene plastične odpadke, ki se razgrajujejo desetletja.

Podatki iz leta 2020 kažejo, da vsakodnevno kadi okoli petina prebivalcev Španije.

Kot poroča BBC, ni še jasno, kako se bodo nova pravila uveljavljala in ali bodo podjetja stroške prevalila na potrošnike.

Poročilo Katalonske fundacije Rezero ocenjuje, da v tej španski pokrajini lokalne oblasti na leto plačujejo med 12 in 221 evrov na prebivalca za čiščenje cest zaradi ogorkov. Delež je na obalnih območjih višji.

Fundacija opozarja, da dosedanji ukrepi, kot so kampanje ozaveščanja in prenosni pepelniki na plažah, niso zadostni.

Glede na nova pravila so proizvajalci odgovorni za zbiranje odvrženih ogorkov in njihov prevoz na predelavo. Večina cigaretnih ogorkov vsebuje filtre, narejene iz tipa bioplastike, ki se razgrajajo več let, tudi desetletij.

Nova pravila so del zakona o prepovedi enkratne uporabe plastičnih izdelkov, kot so pribori in slamice, sprejetega lani v skladu z evropsko direktivo.

Podobno zakonodajo je v četrtek sprejela tudi Irska, kjer morajo tobačna podjetja prispevati h kritju stroškov zaradi cigaretnih odpadkov.

Španija je v preteklih letih sprejela niz ukrepov za omejevanje kajenja. Julija lani so prepovedali kajenje na vseh plažah v Barceloni. Kršitelji morajo plačati 30 evrov.