45-letni Aco Martinović je krvavi strelski pohod začel v naselju Bajice. Po neuradnih informacijah se je v gostilni čez dan družil z lastnikom in več skupnimi znanci ter prijatelji, pozneje naj bi se vnela prepir in pretep, storilec pa naj bi nato odšel domov, se vrnil s pištolo in začel streljati, je za Radio Slovenija poročal RTV-jev dopisnik Boštjan Anžin. Streljal je še na štirih lokacijah, med drugim je ubil lastnika gostilne in njegova sinova, stara 10 in 13 let. Številne žrtve naj bi bile člani storilčeve družine, neuradno tudi njegova starša.
Še štiri ljudi so huje ranjene prepeljali v bolnišnico. Njihovo stanje je stabilno, a so trije od njih še vedno življenjsko ogroženi, je sporočil črnogorski zdravstveni minister Vojislav Šimun.
Martinović ni bil povezan z organiziranimi kriminalnimi skupinami, ga je pa policija že poznala zaradi nasilnega obnašanja in nedovoljene posesti orožja, zaradi česar je bil obsojen na tri mesece zapora, a sodba še ni bila pravnomočna, je še poročal Anžin. Sinoči so ga iskali več ur, v pripravljenosti je bila vojska, policiji je pomagala tudi storilčeva družina.
V trenutku, ko je ugotovil, da nima izhoda, je poskušal narediti samomor. Ni umrl na kraju, ampak med prevozom v bolnišnico. "Dovolite mi, da zdaj posredujem sporočilo miru, kar je za prebivalce Cetinja najpomembnejše, da se lahko zdaj vrnejo v normalno življenje," je sporočil notranji minister Danilo Šaranović.
V napadu so bili huje ranjeni še štirje ljudje, ki so jih operirali v črnogorskem kliničnem centru (KCCG). Direktor Aleksandar Radović je po poročanju podgoriških Vijesti dejal, da so trije od njih stabilni, a še ne zunaj smrtne nevarnosti. Četrti je utrpel poškodbe glave in njegovo življenje je po večurni operaciji še vedno ogroženo.
Na izredni seji o popolni prepovedi orožja
Premier Milojko Spajić je razglasil tridnevno žalovanje in za petek sklical izredno sejo sveta za nacionalno varnost, na kateri bodo razpravljali tudi o morebitni popolni prepovedi posedovanja orožja.
Na Cetinju so namreč krvav strelski pohod doživeli tudi pred slabima dvema letoma in pol, takrat je umrlo 10 ljudi, 34-letnega storilca pa so na koncu ustrelili.
Obravnavali bodo dosedanje izvajanje zakonov, s posebnim poudarkom na nujnosti sprejetja novega zakona o orožju, ki bi določal tudi strožji nadzor in strožje pogoje za izdajo dovoljenj za posedovanje kratkocevnega strelnega orožja.
Na dnevnem redu bo po navedbah vlade tudi pobuda za izvedbo nujnih akcij v vseh črnogorskih mestih za odkrivanje in zaplembo nezakonitega orožja ter objava javnega razpisa za zaposlovanje dodatnih policistov.
Spajić je na družbenem omrežju X že v sredo napovedal, da bodo na izredni seji sveta za nacionalno varnost razpravljali o vseh možnostih. Kot eno od njih je navedel tudi popolno prepoved posedovanja orožja. "Orožje ne sme biti na ulicah in v rokah tistih, ki lahko škodujejo drugim," je zapisal.
Javni, kulturni in zabavni programi so odpovedani, v gostinskih objektih pa ne predvajajo glasbe. Vsebine morajo žalovanju prilagoditi tudi elektronski in drugi mediji.
Pirc Musar izrazila solidarnost s prebivalci Črne gore
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je izrekla sožalje družinam ubitih in solidarnost z vsemi prebivalci Črne gore.
"Z globoko žalostjo sem prejela novico o tragičnem dogodku na Cetinju, kjer je bilo v streljanju izgubljenih več življenj, med njimi tudi otrok," je v sredo pozno zvečer zapisala Pirc Musar na družbenem omrežju X.
"Nasilje nikoli ne sme postati del našega vsakdana. Zato je pomembno, da kot družba stremimo k miru, razumevanju in medsebojnemu spoštovanju," je še opozorila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje