Musk je predsednika Nemčije Frank-Walterja Steinmeierja pred dnevi označil za "nedemokratičnega tirana", potem ko je ta kritiziral njegove izraze podpore AfD-ju pred predčasnimi volitvami v Nemčiji, ki bodo 23. februarja.
Kanclerja Scholza je medtem po novembrskem razpadu njegove vlade označil za "bedaka" in napovedal, da bo naslednje volitve izgubil.
Scholz je v odzivu v intervjuju za nemško revijo Stern glede vmešavanja Muska v nemško politiko dejal, da je pomembno ostati miren.
"Kot socialni demokrati smo od prejšnjega stoletja navajeni na bogate medijske poslovneže, ki ne cenijo socialdemokratskih politik in se ne bojijo izražati svojih stališč," je za Stern dejal Scholz.
"V Nemčiji vse poteka v skladu z voljo državljank in državljanov, in ne v skladu z nepredvidljivimi izjavami ameriškega milijarderja," je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA dejal kancler.
"Predsednik ni nedemokratični tiran, Nemčija pa je močna in stabilna demokracija – ne glede na to, kaj pravi gospod Musk," je dodal.
Scholz: AfD želi tesnejše vezi z Rusijo
Po mnenju nemškega kanclerja je javna podpora Muska stranki AfD veliko bolj problematična od teh "žalitev". Ob tem je poudaril, da AfD zagovarja "tesnejše vezi s Putinovo Rusijo in želi oslabiti čezatlantske vezi".
V AfD-ju so priznali, da so v rednih stikih z Muskovo ekipo, milijarder in zaveznik novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa pa bo v četrtek na svoji platformi X gostil tudi pogovor z vodjo stranke Alice Weidel, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Nemška domača obveščevalna služba nadzoruje AfD kot domnevno desničarsko ekstremistično organizacijo. Nekateri deli stranke na ravni dežel so že tako označeni, poroča portal Deutsche Welle.
Na vzhodu Nemčije AfD močno krepi podporo. Javnomnenjske raziskave kažejo okoli 20-odstotno podporo stranki.
Musk se oglaša tudi glede Združenega kraljestva
Nemčija sicer ni edina evropska država, glede katere se oglaša Musk, saj je pred kratkim med drugim kritiziral tudi britanskega premierja Keira Starmerja in pozval k izpustitvi skrajno desnega protipriseljenskega aktivista Tommyja Robinsona, kar je sprožilo kritike več britanskih politikov.
Poznavalci menijo, da so Muskove politične pobude tesno povezane z njegovimi gospodarskimi interesi, še piše AFP.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje