Musk razburja z vpletanjem v evropsko politiko. Foto: Reuters
Musk razburja z vpletanjem v evropsko politiko. Foto: Reuters

Ob tem je poobjavil videoposnetek skrajno desne politične aktivistke Naomi Seibt, ki je kritizirala Friedricha Merza, ki ima kot vodja Krščanskodemokratske unije (CDU) največ možnosti, da postane naslednji nemški kancler, in hvalila argentinskega predsednika Javierja Mileia.

Kot piše CNN, je Musk v odgovor na objavo nekega uporabnika o politiki priseljevanja AfD-ja tudi zapisal, da "zveni razumno", ob tem pa je na omrežju X začel slediti vodji AfD-ja Alice Weidel, ki se je odzvala na njegovo podporo in objavila videoposnetek, v katerem je izrazila hvaležnost. "Alternativa za Nemčijo je res edina in prava alternativa za našo državo; naša zadnja možnost. Vam in predsedniku Donaldu Trumpu želim vse najboljše v prihajajočem mandatu!" je zapisala.

"Nedostojno" vpletanje

Muskovo vmešavanje v nemško notranjo politiko pa je naletelo tudi na ogorčenje. Christian Lindner, vodja nemških liberalcev, je Muska pozval, naj "ne hiti s sklepi od daleč". "Medtem ko je nadzor migracij za Nemčijo ključnega pomena, AfD nasprotuje svobodi, podjetjem – in je skrajno desna ekstremistična stranka," je zapisal Lindner.

Nemški zdravstveni minister Karl Lauterbach je Muskovo vpletanje v nemško politiko označil za "nedostojno" in "zelo problematično". Predstavnik nemške vlade pa je dejal le, da je Muskove objave videl, a jih ni želel komentirati, piše Guardian. "Imamo svobodo govora, ki velja tudi za multimilijarderje. Svoboda govora tudi pomeni, da lahko izrečeš stvari, ki so napačne in ne vsebujejo dobrih političnih nasvetov," pa je dejal kancler Olaf Scholz.

Vodja AfD-ja Alice Weidel se je Musku zahvalila za podporo. Foto: Reuters
Vodja AfD-ja Alice Weidel se je Musku zahvalila za podporo. Foto: Reuters

Scholza označil za "norca"

To sicer ni prvič, da se je Musk vmešal v nemško politiko. Junija se je odzval na videoposnetek že omenjene aktivistke Seibt z vprašanjem: "Zakaj se nekateri tako negativno odzivajo na AfD? Vedno znova stranki pravijo 'skrajna desnica', toda politike AfD-ja, o katerih sem bral, ne zvenijo ekstremistično. Morda sem kaj spregledal," je zapisal. Prejšnji mesec pa je Musk nemškega kanclerja Scholza označil za "norca", potem ko je njegova vladajoča koalicija razpadla.

Populistična stranka AfD je znana po svojih protipriseljenskih in evroskeptičnih stališčih, stranko pa poleg tega večkrat tudi obtožujejo, da obuja nacistično ideologijo in slogane iz tistega obdobja. Maja je sodnik odločil, da lahko nemška notranja obveščevalna služba AfD še naprej nadzoruje zaradi domnevne grožnje, ki jo predstavlja nemški demokraciji. Podmladek stranke Mlada Alternativa pa so nemške oblasti označile kot "potrjeno ekstremistično" organizacijo.

Kljub temu ima AfD visoko podporo, pred kratkim je postal tudi prva skrajna desna stranka, ki je zmagala na volitvah v kakšni zvezni deželi po obdobju nacizma.

Na Muskovo podporo računa tudi Farage

Musk je pred tem podprl tudi britansko desno populistično stranko Refom UK Nigla Faragea, ki naj bi ji nameraval donirati več milijonov dolarjev. Po srečanju z Muskom je Farage dejal, "da ni dvoma, da Musk stoji za stranko", in da še potekajo pogovori o tem, kako visok znesek bi jim milijarder lahko nakazal.

Stranka Reform UK je na julijskih volitvah prejela 14 odstotkov glasov in ima pet sedežev v 650-članskem britanskem parlamentu.