Prebežniki se na pot prek Rokavskega preliva podajajo v gumijastih čolnih. Foto: Reuters
Prebežniki se na pot prek Rokavskega preliva podajajo v gumijastih čolnih. Foto: Reuters

Ob uvedbi strožje vizumske politike prejšnje konservativne vlade je medtem letos nekoliko upadlo redno priseljevanje študentov in zdravstvenih delavcev.

V Združeno kraljestvo je v čolnih čez Rokavski preliv v prvih šestih mesecih prispelo 13.489 prebežnikov, kar je za 18 odstotkov več kot v enakem obdobju lani in največ doslej v tako kratkem času, kažejo podatki notranjega ministrstva v Londonu.

Rekordne številke služijo kot opomin na izziv, ki ga je nova laburistična vlada podedovala od svojih konservativnih predhodnikov, medtem ko je britanska javnost vse bolj zaskrbljena zaradi vprašanja migracij.

Več mest po vsej državi so v zadnjem mesecu pretresli nemiri, ki jih je sprva spodbudil napad z nožem na otroke v pristaniškem mestu Southport na severozahodu Anglije. Med udeleženci je bilo pogosto slišati različne slogane proti priseljencem in priseljevanju – vključno s skandiranjem "ustavite čolne".

Zaustavljanje prihodov s čolni čez Rokavski preliv je napovedala prejšnja konservativna vlada pod vodstvom Rishija Sunaka, vendar svojih obljub ni izpolnila.

V Združenem kraljestvu so tovrstne prihode uradno začeli šteti leta 2018, ko jih je bilo v prvi polovici leta le 11. Od takrat je po tej poti v državo prispelo več kot 133.000 ljudi – 70 odstotkov je moških, približno petina pa mlajših od 18 let, kažejo podatki britanskih oblasti.

Podatki ob tem kažejo tudi, da je v Združeno kraljestvo letos prišlo manj študentov in zdravstvenih delavcev, kar časovno sovpada z uveljavitvijo strožjih vizumskih predpisov. Te je Sunakova vlada napovedala decembra lani in uvedla aprila, da bi omejila rekordno število priseljencev.