Belgijo je zajela vsesplošna stavka zaposlenih v javnem sektorju. Na ulicah belgijske prestolnice se je na poziv sindikatov po podatkih policije zbralo okoli 60.000, po podatkih sindikata FGTB pa 100.000 ljudi, poroča belgijska televizija RTBF. Protestniki so nosili napise, kot so "Nismo limone", številni pa so na plakate napisali latinske izreke, s čimer so se posmehovali premierju De Weverju, ki rad uporablja latinske pregovore.
Stavkali so zaposleni v javni upravi in javnem prometu, na protestnem shodu pa so se jim pridružili tudi učitelji, policisti, vojaki, pazniki v zaporih in gasilci. Mestni promet v Bruslju je povsem ohromljen. V Bruslju so po protestih izbruhnili tudi neredi, v katerih so se protestniki spopadli s policijo, ki je zato uporabila vodni top in solzivec.
Ustavljen promet na letališčih
Zaradi stavke kontrolorjev zračnega prometa so bili danes odpovedani vsi komercialni poleti v državo in iz nje. Po poročanju RTBF-ja je bil ustavljen zračni promet na letališčih v Bruslju, Charleroiju, Liegeu, Antwerpnu in Ostendu.
Vlaki belgijskih železnic medtem danes vozijo. Po poročanju belgijske tiskovne agencije Belga so se železničarji odločili, da ne bodo stavkali, da bi s tem čim več ljudem omogočili prihod na proteste v Bruselj.
Proti predlagani pokojninski reformi
Sindikati so sporočili, da želijo z današnjim protestom izraziti nasprotovanje načrtovanim varčevalnim ukrepom vlade na škodo delavcev, med drugim pri zmanjšanju socialnih prejemkov, pa tudi opozoriti na krčenje javnih storitev. Protestniki so nasprotovali tudi predlagani pokojninski reformi, ki naj bi nagrajevala tiste, ki delajo po upokojitveni starosti in imajo 35 let delovne dobe, medtem ko bi bili tisti, ki bi se upokojili z manj kot 35 leti delovne dobe, kaznovani. Novi sistem je v primerjavi s prejšnjim, ki je zagotavljal pavšalni znesek glede na delovno dobo, manj ugoden za osebe z nižjimi dohodki.
To je prva večja protestna akcija, odkar je prejšnji teden oblast prevzela vlada pod vodstvom Barta De Weverja iz flamske desne stranke N-VA. Ta se bo morala spopasti s proračunskimi izzivi, saj se je država znašla v postopku Bruslja zaradi čezmernega primanjkljaja, in si je zadala za cilj zmanjšanje javne porabe.
Vlada De Weverja je prisegla 3. februarja, po kar osemmesečnih pogajanjih, na katerih so se dogovorili o petstrankarski koaliciji, v kateri so desnosredinske in sredinske stranke ter socialistična stranka Vooruit.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje