Lani je znamenito romarsko pot Camino de Santiago prehodilo rekordnih 446.000 ljudi, od tega je bilo 53 odstotkov žensk. Foto: EPA
Lani je znamenito romarsko pot Camino de Santiago prehodilo rekordnih 446.000 ljudi, od tega je bilo 53 odstotkov žensk. Foto: EPA

V pogovoru za britanski časopis Guardian je devet žensk, ki so v zadnjih petih letih same prehodile to znamenito pot, razkrilo, da so na lastni koži občutile spolno nadlegovanje, nekatere so tudi dejale, da so se bale za svoje življenje. Sedem med njimi jih je povedalo, da so med hojo po Španiji in Portugalski naletele na moške, ki so v njihovi bližini masturbirali ali se dotikali intimnih predelov.

Neka ženska je dejala, da se je morala med potjo braniti neželenih dotikov in nespodobnih pripomb več moških, še ena pohodnica pa je pričala, da je med hojo pred njo ustavil moški v kombiju in jo pozval, naj vstopi v vozilo. Vsi incidenti so se zgodili, ko so ženske same hodile po odročnih krajih Camina.

"Spolno nadlegovanje za Camino endemično"

Lorena Gaibor, ustanoviteljica spletnega foruma Camigas, ki od leta 2015 povezuje romarice, je dejala, da so poročila šokantna, vendar ne presenetljiva. "Spolno nadlegovanje je na Caminu endemično. Zdi se, da je zelo pogosto. Vsako leto dobivamo poročila žensk, ki doživljajo iste stvari," je dejala.

25-letna Rosie je povedala, da je letos poleti hodila po gozdnati poti na Portugalskem, ko je naletela na moškega brez hlač, ki je masturbiral, medtem ko jo je opazoval. Ko je poklicala tamkajšnjo policijo, se ni nihče oglasil. "Bilo je grozno. Počutila sem se popolnoma osamljeno. Camino je neverjetna izkušnja, gre za psihično in telesno zahtevno pot. Vendar pa je tu še dodatna stvar, s katero se srečujejo pohodnice. Gre za vprašanje varnosti, ki vpliva tudi na zmožnost, da se spopadeš z vsemi izzivi ali na poti uživaš na način, kot to počnejo drugi," je dejala.

Nekateri opozarjajo, da se je spolno nadlegovanje romark na poti, ki poteka skozi Francijo, Portugalsko in Španijo, močno razširilo. Foto: EPA
Nekateri opozarjajo, da se je spolno nadlegovanje romark na poti, ki poteka skozi Francijo, Portugalsko in Španijo, močno razširilo. Foto: EPA

Obiskanost poti narašča

V zadnjih letih je priljubljenost različnih romarskih poti, ki so poznane pod skupnim imenom Camino de Santiago, kljub temu zelo narasla, presenetljivo, zlasti med ženskami. Po podatkih Pedra Blanca, predstavnika španske vlade v Galiciji, je lani Camino prehodilo rekordnih 446.000 ljudi, od tega je bilo 53 odstotkov žensk. "Lani je pot prehodilo več kot 230.000 žensk in mnoge med njimi se niso obotavljale iti same," je nedavno izjavil.

Novinarka Marie Albert, ki je leta 2019 tudi sama prehodila 700 kilometrov po severni Španiji, da bi dosegla romarsko središče Santiago de Compostela, je med potjo dokumentirala številne spolne napade nase. Eden izmed moških jo je poskušal poljubiti, drugi pa je masturbiral pred njo, je povedala. Neki moški jo je nadlegoval prek besedilnih sporočil, drugi pa ji je sledil na ulici. Včasih so bili napadalci romarji, ki so hodili po isti poti kot ona, zato jo je grabila panika, da se bo z njimi spet srečala, je dejala.

Od devetih žensk, ki so govorile z Guardianom, jih je šest incidente prijavilo policiji. Le v enem primeru so storilca odkrili in kazensko preganjali.

Cilj romarske poti je stolnica v Santiagu de Composteli. Foto: Pixabay
Cilj romarske poti je stolnica v Santiagu de Composteli. Foto: Pixabay

Več incidentov prišlo v javnost

Nekaj incidentov je v zadnjih letih prišlo tudi na naslovnice časopisov. Leta 2018 naj bi dva moška ugrabila in posilila 50-letno Venezuelko, ki je hodila po severozahodni Španiji.

Lani je španska policija aretirala 48-letnega moškega, obtoženega, da je na svojem domu proti njeni volji zadrževal 24-letno nemško pohodnico in jo spolno napadel. Leta 2019 pa je policija na Portugalskem aretirala 78-letnega moškega, ki je bil obtožen ugrabitve in poskusa posilstva romarice iz Nemčije.

Leta 2015 pa je na podeželskem območju pokrajine Leon v Španiji izginila ameriška romarica Denise Thiem. Njeno izginotje je spodbudilo več romaric, da so se oglasile s svojimi zgodbami o grožnjah ali nadlegovanju. Leta 2017 je nato sodišče zaradi umora Denise Thiem nekega Španca obsodilo na 23 let zapora.

Španska vlada je zato leta 2021 začela kampanjo za povečanje varnosti, ki se je od takrat razširila na 1600 točk po vsej Galiciji. Na njih so pohodnicam na voljo informacije v več jezikih o tem, kako stopiti v stik s službami za ukrepanje v sili.

Portugalska policija je sporočila, da je od leta 2023 prejela pet prijav pohodnic, ki so bile vse povezane s primeri ekshibicionizma. Nobeden od osumljencev ni bil identificiran, prav tako ni bila izvedena nobena aretacija. Predstavniki španske pokrajine Galicija pa so na vprašanje, ali obstaja uradna evidenca pohodnic, ki so v zadnjih petih letih prijavile primere nadlegovanja, zapisali, da niso seznanjeni z nobenim primerom spolnega nasilja na tej poti.