Aleksander Vučić. Foto: Reuters
Aleksander Vučić. Foto: Reuters

Med razlogi sta torkovo glasovanje v Svetu Evrope, ki je sprejel kosovsko prošnjo za članstvo v tej organizaciji in jo poslal v nadaljnji postopek, pa tudi lokalne volitve v štirih večinsko srbskih občinah na Kosovu, ki so ob srbskem bojkotu dobile albanske župane.

Kot je sporočil Vučić po seji vlade, na kateri je sodeloval, bodo oblikovali strateški dokument, ki bo opredelil odnose z drugimi državi na osnovi reciproročnosti.

Za sprejetje kosovske prošnje v Svet Evrope je glasovalo 33 od 45 držav, med največjimi razočaranji za srbskega predsednika pa so vzdržanje Bosne in Hercegovine, pri čemer ogorčenje deli s predsednikom entitete Republike Srbske Miloradom Dodikom, pa tudi Črna gora, ki je Kosovo podprla, in Ukrajina, ki se je vzdržala. Beograd sicer še vedno ni uvedel sankcij proti Rusiji, a ves čas podpira ukrajinsko ozemeljsko celovitost.

"Zakaj bi mi hiteli pri zaščiti integritete za vsako ceno? Lahko tudi molčimo, če gre za nekoga, ki je izrecno proti ozemeljski celovitosti Srbije," pravi srbski predsednik Vučić, posebej hvaležen Madžarski, Španiji, Romuniji, Cipru, Azerbejdžanu in Gruziji, ki so, tako Vučić, z glasovanjem proti Kosovu podprle mednarodno pravo, zato jih bo Srbija postavila pred druge države.

"Ali bi morali mi braniti ozemeljsko celovitost Ukrajine ali Bosne in Hercegovine in tako rušiti lastne interese, saj s tem škodimo našim odnosom z Rusijo, medtem ko se ti državi pri glasovanju vzdržita?" se sprašuje zunanji minister Ivica Dačić.

Volitve na severu Kosova so Srbi bojkotirali. Foto: Reuters
Volitve na severu Kosova so Srbi bojkotirali. Foto: Reuters

Srbske občine z albanskimi župani

V Beogradu so še vedno ogorčeni tudi po lokalnih volitvah na severu Kosova. Vučić govori o okupaciji, lažeh, prevarah in hinavstvu Zahoda. Ob srbskem bojkotu so večinsko srbske občine ob nekaj odstotni udeležbi dobile albanske župane, ki pa bodo težko sploh prišli do pisarn, saj so te v glavnem v zgradbah začasnih občinskih organov, ki delujejo v sistemu Srbije, v njih niti ni administracije.

V EU-ju in ZDA na žalitve in obtožbe ne odgovarjajo, priložnost bo 2. maja, ko v Bruslju pričakujejo srbskega predsednika in kosovskega premierja, v ospredju pa bosta izvajanje sporazuma o normalizaciji in oblikovanje Zveze občin s srbsko večino, ki je ključna srbska zahteva.

Ali so Srbi z glasovanjem proti članstvu Kosova v Svetu Evrope in kampanjo po tem kršili sporazum, ki predvideva neoviranje pri včlanjevanju v mednarodne organizacije, se v Bruslju niso želeli jasno izreči. Vučić pa pravi, da ni nikoli sprejel sporazuma, ampak le njegov koncept.