Proruski nekdanji notranji in obrambni minister, ki je blizu srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću, je direktor agencije BIA od 1. decembra lani. ZDA so julija letos proti njemu uvedle sankcije zaradi domnevne korupcije in vpletenosti v trgovino z mamili ter povezav z Rusijo.
Sankcije je označil za dokaz svoje vztrajne boje za enotnost Srbov. Če bi sankcije uvedli proti Srbiji zaradi njegovega nadaljnjega vodenja agencije BIA, "pa bi to bil dokaz moje sebičnosti", je dodal. Meni, da se z njegovim odstopom politika ZDA in EU-ja do Srbije ne bo spremenila, bo pa upočasnila nove zahteve in izsiljevanja.
"Sankcij Rusiji niso dobili, srbskega priznanja Kosova niso dobili, dobili pa so eno srbsko glavo," je še zapisal Vulin v sporočilu za javnost ter zatrdil, da ZDA in EU od Srbije zahtevajo "priznanje Kosova in da zapusti Republiko Srbsko, z uvedbo sankcij Rusiji pa da preneha biti suverena država".
Njegov odstop so sicer zahtevali udeleženci protestov proti nasilju v Srbiji po dveh smrtonosnih strelskih napadih. Do imenovanja na čelo agencije BIA je bil Vulin dve leti srbski notranji minister, pred tem obrambni minister, še prej pa direktor vladnega urada za Kosovo.
Spor s Pahorjem
Vulin je znan po proruskih in nacionalističnih izjavah, ki so pogosto povzročile diplomatska trenja s sosedami Srbije. V Sloveniji je znan tudi po spornem odzivu na poziv takratnega slovenskega predsednika Boruta Pahorja Srbiji, naj opusti idejo t. i. srbskega sveta in se začne aktivneje približevati EU-ju. Vulin je dejal, da zaradi "srbskega sveta" ni umrl nihče, zaradi slovenske "samoodločbe za odcepitev" pa da se je začela državljanska vojna.
Vulin, ki brezpogojno podpira Vučića, zagovarja idejo o oblikovanju "srbskega sveta" Srbov, ki živijo v različnih državah. Kritiki te zamisli poudarjajo, da se zdi, da je v skladu z zamislijo Moskve o "ruskem svetu".
Vulin je tudi eden redkih evropskih politikov, ki so obiskali Moskvo po začetku ruske invazije v Ukrajini februarja lani.
Srbija, ki je v Združenih narodih obsodila rusko invazijo v Ukrajini, se noče pridružiti sankcijam, ki jih je Evropska unija uvedla proti Rusiji, čeprav je kandidatka za članstvo v EU-ju. Z Rusijo ima namreč tesne odnose in je od nje skoraj v celoti odvisna pri oskrbi s plinom. Poleg tega lahko Beograd računa na podporo Rusije v Varnostnem svetu ZN-a glede Kosova, katerega neodvisnosti ne priznava.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje