Natove sile v pretežno srbskih občinah na severu Kosova. Foto: EPA
Natove sile v pretežno srbskih občinah na severu Kosova. Foto: EPA

ZDA so obe državi pozvale k takojšnji umiritvi napetosti in k temu, da sledita načrtu Evropske unije za izhod iz krize, je sporočil tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Matthew Miller.

Predlog EU-ja vsebuje tri zahteve. Prva je umiritev razmer, druga takojšnja vnovična izvedba lokalnih volitev v štirih večinsko srbskih občinah na severu Kosova, tretja pa vrnitev k dialogu za normalizacijo odnosov med Beogradom in Prištino pod okriljem EU-ja.

Priština mora po Millerjevih besedah umakniti tudi policijske enote s severa države in zagotoviti, da novoizvoljeni župani, etnični Albanci, v štirih občinah na severu Kosova z večinsko srbskim prebivalstvom svoje naloge začasno opravljajo v drugih prostorih, ne v občinskih stavbah.

Od Beograda medtem ZDA pričakujejo "brezpogojno izpustitev treh kosovskih policistov, ki jih je pridržala Srbija".

Na ameriškem zunanjem ministrstvu so ponovili, da ZDA obsojajo nasilje nad Natovimi silami Kfor, pripadniki policije in novinarji. Obenem so sporočili, da v ZDA v tem trenutku ne želijo govoriti o morebitnih sankcijah, temveč si prizadevajo umiriti napetosti.

Borrell z Vučićem in Kurtijem

O tem, kako umiriti napetosti med državama, se bo s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem in kosovskim premierjem Albinom Kurtijem pogovarjal tudi visoki zunanjepolitični predstavnik Unije Josep Borrell. "Vidimo, da se razmere nenehno zaostrujejo in da smo spet v položaju upravljanja krize. Obe strani bom pozval na krizni sestanek v Bruselj naslednji teden," je napovedal v četrtek.

Razmere na severu Kosova so se dodatno zaostrile, potem ko je srbska policija ob meji s Kosovom v sredo aretirala tri oborožene pripadnike specialne enote kosovske policije. Beograd trdi, da so jih aretirali daleč na ozemlju osrednje Srbije, medtem ko Priština zatrjuje, da so jih ugrabili v občini Leposavić na ozemlju Kosova.

Priština je posledično zaostrila nadzor na meji s Srbijo ter jo zaprla za tovornjake z blagom iz Srbije. Prepoved prehajanja meje zanje in poostren nadzor po poročanju srbske javne televizije RTS veljata tudi danes, zaradi česar na mejnih prehodih med državama nastajajo veliki zastoji.

Nove napetosti na severu Kosova so se začele konec maja, ko so novoizvoljeni župani v štirih občinah skušali ob pomoči kosovske policije vstopiti v občinska poslopja. Prišlo je do spopadov s kosovskimi Srbi, ki so temu nasprotovali, pa tudi s pripadniki Kforja, ki so skušali umiriti razmere.

V eni od štirih občin, Zubinem Potoku, so po poročanju Tanjuga kot okrepitev Kforja že opazili turški kontingent. Nato je namreč na sever Kosova v začetku meseca napotil približno 700 dodatnih vojakov, med katerimi je okoli 500 pripadnikov turške vojske. Za okrepitve so se v zvezi Nato odločili, potem ko je bilo v spopadih med kosovsko policijo in srbskimi protestniki ranjenih tudi 30 pripadnikov Kforja.