"Evropa se sooča s številnimi izzivi, od demografije do demokracije. Nedavne evropske volitve so pokazale jasen trend porasta skrajne desnice, vprašati se moramo, kaj nam državljanke in državljani s tem sporočajo ter kako odgovoriti na njihovo nezadovoljstvo. Odgovor je jasen: okrepiti moramo vrednote, ki nas povezujejo," je v razpravi z naslovom Quo vadis, Evropa? pojasnila Fajon.

Poudarila je prednosti, ki jih je Slovenija pridobila s članstvom v EU-ju, Unijo pa je opisala kot izjemen projekt, ki sloni na pravih vrednotah. "A hkrati moramo biti vizionarski in razmišljati o tem, kako narediti Evropo močnejšo," je dodala.

"Močna Evropa pomeni močan glas Unije v svetu. Močna Evropa je tudi konkurenčna in odporna Evropa, ki pospešeno vlaga v znanost in raziskave. Ne nazadnje pa je močna Evropa razširjena Evropa, tako na Zahodni Balkan kot na vzhod," je še poudarila ministrica.

Pojasnila je, da se bo Slovenija tudi v prihodnje zavzemala za širitev EU-ja, hkrati pa bo v pristopnih pogajanjih predlagala konkretne rešitve, kot je uporaba kvalificirane večine namesto soglasja, kar bi po njenem mnenju onemogočilo blokade zaradi notranjepolitičnih vprašanj.

Foruma v Dubrovniku, ki se je končal danes, so se poleg ministrice Fajon med drugim udeležili tudi visoki zunanjepolitični predstavnik EU-ja Josep Borrell, zunanji ministri Italije, Ukrajine in Armenije ter držav Zahodnega Balkana, visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH-u Christian Schmidt in generalni direktor WHO-ja Tedros Adhanom Ghebreyesus.