
37-letni Noboa je po objavi izida privržencem v svojem rojstnem kraju Olon povedal, da gre za "zgodovinsko zmago". "Velik objem vsem Ekvadorcem, ki so vedno verjeli v tega mladega predsednika! Ekvadorci so spregovorili, jutri zjutraj bomo začeli delati," je dodal.
Po preštetih skoraj vseh glasovnicah je osvojil okoli 56 odstotkov glasov. Njegova tekmica Luisa Gonzalez je njegovo nepričakovano zmago obsodila kot "groteskno prevaro".
Noboa je slavil že v prvem krogu predsedniških volitev 9. februarja, v katerem je zmagal z nekaj več kot 16.700 glasovi. Svojo kampanjo v drugem krogu je osredotočil predvsem na naseljene obalne pokrajine, ki so se soočale z velikim nasiljem, po tesnem februarskem prvem krogu pa je presenetljivo zmagal z več kot milijonom glasov.
Njegova zmaga najverjetneje pomeni nadaljevanje politike agresivnega zatiranja nasilja, ki se je v državi v zadnjem času razpaslo zaradi donosne trgovine z mamili. Ukrepi oblasti pod vodstvom Noboe so bili doslej sicer le delno uspešni.
47-letna Luisa Gonzalez, varovanka nekdanjega levičarskega predsednika Rafaela Corree, je medtem aktualnega predsednika že obtožila "najbolj groteskne volilne goljufije" in pozvala k ponovnemu štetju glasovnic. "Nočem verjeti, da imajo ljudje raje laži kot resnico," je dodala.
Correa, ki je bil obsojen zaradi korupcije, primer pa je označil za politično preganjanje, od leta 2017 živi v Belgiji.
Noboova stranka Nacionalna demokratična akcija ima v parlamentu en sedež manj – 66 – kot Correova stranka Državljanska revolucija. Noboa nima večine, vendar bi položaj predsednice parlamenta lahko zasedla njegova mati Annabella Azin, ki je bila izvoljena z več glasovi kot kateri koli drug kandidat.

V zadnjih petih letih vse več nasilja
V zadnjih petih letih se je v Ekvadorju povečalo število umorov, tihotapljenje orožja, izsiljevanje in drugi zločini, ki jih izvajajo lokalne kriminalne združbe, povezane z mehiškimi karteli in albansko mafijo. Medtem si gospodarstvo po epidemiji še ni opomoglo, brezposelnost pa se je povečala.
Noboa je na položaju nekaj več kot 16 mesecev, potem ko je leta 2023 med politično krizo v državi, ko je bil parlament razpuščen, premagal tekmico Gonzalez.
Ponovno izvoljeni predsednik vztraja, da je njegovo delo že obrodilo sadove, saj se je število, vključno s 15-odstotnim zmanjšanjem števila nasilnih smrti v lanskem letu, zmanjšalo za 15 odstotkov, letošnja gospodarska rast pa naj bi bila štiriodstotna.
Gonzalez se je po drugi strani zavzemala za več socialnih naložb in bolje usposobljene policiste ter dejala, da Noboova politika ni izboljšala življenja običajnih Ekvadorcev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje