Salvadorski predsednik Nayib Bukele na obisku v Ovalni pisarni z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Foto: Reuters
Salvadorski predsednik Nayib Bukele na obisku v Ovalni pisarni z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Foto: Reuters

O nameri ameriškega predsednika je poročala revija Atlantic, ki se sklicuje na video, posnet, preden sta Trump in Bukele stopila pred novinarje v Ovalni pisarni. Video je neposredno prenašala spletna stran salvadorske vlade, revija Atlantic pa razlaga, da je Trump podprl pošiljanje domačih zapornikov v Salvador, kamor je doslej deportiral osumljene pripadnike latinskoameriških tolp, ki jih je razglasil za teroristične organizacije.

Trump želi deportirati tako ljudi, ki so v ZDA vstopili pod okriljem Bidnovega programa čakanja na rešitev prošenj za azil na ameriškem ozemlju, kot tudi ameriških državljanov, ki so prišli navzkriž z zakonom.

"Prosil sem predsednika, če bi lahko v Salvadorju zgradili še nekaj tako ogromnih zaporniških kompleksov. Iz države bi radi spravili toliko ljudi, ki so prišli k nam zaradi nesposobnega Joeja Bidna, koliko jih le lahko," je dejal Trump.

"Nekaj bi naredil. Imajo dobre, trdne objekte in se ne igrajo," je Trump odgovoril na vprašanje, ali bo finančno podprl gradnjo dodatnih zaporov v Salvadorju.

"Pravosodni ministrici Pam Bondi sem dejal, da ne vem, kakšni so točno zakoni, ki jih moramo vedno ubogati, ampak imamo tudi domače kriminalce, ki porivajo ljudi pod vlake podzemnih železnic, ki udarjajo starejše gospe po glavi s kiji za bejzbol in so popolne pošasti. Rad bi jih vključil v skupino za selitev iz države, ampak moramo pogledati zakone," je dejal Trump.

Kilmar Abrego Garcia. Foto: Reuters
Kilmar Abrego Garcia. Foto: Reuters

Administracija priznala "administrativno napako"

ZDA so se sicer zaradi deportacije salvadorskega državljana Kilmarja Armanda Abrega Garcie znašle pred ustavno krizo. Vrhovno sodišče ZDA je Trumpovi vladi sicer odobrilo uporabo zakona o tujih sovražnikih iz leta 1789 pri deportacijah ljudi, vendar je konec prejšnjega tedna ukazalo, da mora omogočiti vrnitev izgnanega iz Salvadorja, kar so člani vlade v ponedeljek javno zavrnili.

Garcia, ki je v ZDA živel od leta 2011 in mu je sodišče odobrilo politično zatočišče, je bil 15. marca deportiran zaradi "administrativne napake", ki jo je priznala tudi administracija. Kljub temu pravosodna ministrica trdi, da je bil Garcia informator oblasti o zločinih salvadorskega mafijskega klana MS-13 in je zato zbežal v ZDA.

Garcia je zločinec tudi za Bukeleja, ki je v Beli hiši dejal, da Garcie ne namerava vrniti, saj da za to nima pristojnosti, in namignil, da bi bilo to podobno tihotapljenju terorista v državo.

"Kako naj pretihotapim terorista v ZDA? Nimam pooblastil za njegovo vrnitev v ZDA," je dejal Bukele in tudi ponovil trditev ameriške administracije, da je Garcia član tolpe MS-13. "V Salvadorju nismo navdušeni nad osvobajanjem teroristov iz zaporov. Šele nedavno tega smo se iz prestolnice umorov spremenili v najvarnejšo državo zahodne poloble," je še dejal.

Trump med pogovorom z novinarji in Bukelejem ni hotel naravnost odgovoriti na vprašanje o tem, ali bodo vrnili Garcio, ampak je vprašanje preusmeril na člane svoje vlade.

Bondi je razložila, da je sodišče ukazalo le, da mora vlada omogočiti vrnitev, kar je po njenem mnenju to, da pošlje ponj letalo, če ga bo salvadorska vlada vrnila. To je prvi primer odkritega kljubovanja Trumpove vlade odločitvi vrhovnega sodišča.

Odvetniki Abrega Garcie so zanikali obtožbe, da je član tolpe, in trdili, da ZDA niso predložile nobenih verodostojnih dokazov. Trump je novinarje, ki so spraševali, ali bo administracija upoštevala ukaz o njegovi vrnitvi, označil za "bolne ljudi".

"Zunanjo politiko Združenih držav vodi predsednik Združenih držav, ne sodišče," je dejal zunanji minister Marco Rubio.

Bukele Trumpu ponudil nastanitev ameriških zločincev v salvadorskih zaporih
Sorodna novica Strogi megazapor Cecot v Salvadorju, v katerega so ZDA začele izganjati tuje prebežnike

Na podlagi zakona iz 18. stoletja deportirali še 10 ljudi

ZDA so v soboto v Salvador deportirale še 10 ljudi, za katere trdijo, da so člani tolp. Ti so nameščeni v t. i. Center za preprečevanje terorizma (CECOT), ki sprejme 40.000 zapornikov. Kritiki Bukeleju očitajo, da se v zaporu kršijo človekove pravice, njegov boj proti tolpam pa naj bi zajel veliko nedolžnih ljudi, ki so jih zaprli brez ustreznih sodnih postopkov.

Očitek, da je obtožen zapiranja tisočev, je Bukele omenil tudi Trumpu, a dodal: "Rad rečem, da smo dejansko osvobodili milijone ljudi."

Trumpova vlada še vedno blokira dostop agenciji AP

Kljub nedavni sodni odredbi, ki je ponovno omogočila dostop, je tiskovni predstavnik agencije AP potrdil, da njihovim novinarjem v ponedeljek ni bil omogočen dostop na novinarski dogodek v Ovalni pisarni, poročajo ameriški mediji. Trump je medtem zaostril vojno z mediji.

Bela hiša je agenciji Associated Press zavrnila univerzalni dostop, ker novinarska služba ni želela preimenovati Mehiškega zaliva v Ameriški zaliv, ker je to mednarodni pojem, AP ima mednarodne stranke in vsi se ne strinjajo s Trumpovimi odločitvami.

V torek je zvezni sodnik Trevor McFadden Beli hiši ukazal, da mora do 8. aprila obnoviti popoln dostop AP-ja do pokrivanja predsedniških dogodkov, pri čemer se je skliceval na prvi amandma k ustavi, po katerem vlada ne more kaznovati novinarske organizacije zaradi vsebine njenega govora.

Trump je bil v ponedeljek ob sprejemu salvadorskega predsednika Nayiba Bukeleja posebej žaljiv do televizije CNN in drugih, ki so zastavljali vprašanja o ukazu vrhovnega sodišča ZDA, ki je vladi naročilo, naj omogoči vrnitev po napaki izgnanega državljana Salvadorja.