Lezbični aktivistki Kitty Lambert in Cheryle Rudd iz Buffala sta tako postali prvi istospolni par, ki je izkoristil zakon o legalizaciji istospolnih porok v ameriški zvezni državi New York, ki je začel veljati ob polnoči 23. julija.
Tako 54-letna Lambertova kot leto dni mlajša Ruddova sta že babici in imata skupaj pet otrok iz prejšnjih zakonov in 12 vnukov. Skupaj sta že več kot desetletje in dolgo sta si prizadevali, da bi se poročili.
Na poročni slovesnosti je bilo med nekaj sto prijatelji in družinskimi člani para tudi nekaj newyorških senatorjev, ki so 24. junija glasovali za legalizacijo istospolnih porok. Aktivisti za državljanske pravice trdijo, da legalizacija istospolnih porok v New Yorku predstavlja sporočilo ameriškemu kongresu, da mora razveljaviti zvezni zakon, imenovan obramba zakona, ki zakon definira kot poroko med moškim in žensko.
Dosegli pravi ameriški sen
Še pred skokom v zakonski jarem sta Kitty in Cheryle dejali, da njuna poroka predstavlja velik korak za pravice istospolno usmerjenih v ZDA. "Dosegli sva tisti pravi ameriški sen, da naju obravnavajo kot vse preostale in da naju ščitijo vsi ti zakoni," sta se veselili.
New York je postal šesta in hkrati najštevilčnejša ameriška zvezna država, ki priznava poroke istospolnih parov. Župan Niagara Fallsa ob meji s Kanado, ki je vodil civilni obred, je dejal, da bo legalizacija istospolnih porok v zvezni državi New York v naslednjih treh letih prinesla okoli 400 milijonov dolarjev.
Namero, da se bodo poročili na prvi dan veljavnosti zakona, je izrazilo še 823 parov, kar pomeni, da bodo v osemmilijonskem New Yorku podrli dnevni rekord v številu porok.
Do zdaj se je največ parov, in sicer 621, na en dan poročilo na valentinovo leta 2003, 8. avgusta 2008 pa je "da" dahnilo 610 parov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje